OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ustka

Ostatnia zmiana: 2021-05-21

Opis ogólny
Do 1945 roku trzy kierunkowy węzeł kolejowy, obecnie stacja końcowa na linii ze Słupska. Rozchodziły się tutaj linie na Sławno, Słupsk oraz Komnino i Smołdzino. Dworzec zbudowano w miejscu, gdzie przez wieki meandrowała rzeka Słupia. Tuż przed budową przekopano dla niej sztuczne koryto, którym płynie do dziś. Obecny budynek dworca to efekt gruntownej rozbudowy z 1911 roku. Na dzień dzisiejszy stacja jest zamknięta dla czynności technicznych - rozjazdy zabezpieczone są zamkami, a semafory kształtowe unieważnione.

Przejście nadziemne jest częścią ulicy biegnącej wiaduktem nad torami, wiata jest tylko nad częścią jednego peronu (info: Mirek Janczewski)

Lokomotywownia dwukanałowa przy wjeździe od strony Słupska po prawej stronie. Obecnie magazyn. Druga lokomotywownia jednokanałowa prawdopodobnie prywatna po środku stacji. Wieża ciśnień nie używana w dobrym stanie. (info: Andrzej, 2004)

Kasa biletowa czynna od 20 czerwca do 31 sierpnia. (info: ADAM PIORTOWSKI, 21-07-2008)

Drugi peron nieużywany, wiata (zdewastowana!) jest tylko na peronie drugim (info: arek21, 24-10-2008)

Na stacji nie są wykonywane żadne czynności techniczne. Gdy 02.07.2011 r.przyjechał pociąg specjalny GALEON, nie był możliwy nawet oblot składu i zmiana kierunku. Od Słupska dołączona była na końcu druga lokomotywa, która wycofała pociąg z powrotem. (info: Paweł B., 04-07-2011)

Opis budynków:

Budynek dworca odmalowany. Mieściła się w nim niegdyś nastawnia. (info: Joxar, 2007-08-17)
Poczekalnia wraz z kasą biletową zamknięte 1 września 2007 roku. (info: Bartek Jaszczur, 2007-09-02)

Budynek małej lokomotywowni już nie istnieje, rozebrano też nastawnię - około 2007 Zniknęły też krany.(info od: arturs123, 2011-01-26)

Do końca lat 80-tych przed stacją z prawej strony był ośrodek wczasów wagonowych PKP. Duża lokomotywownia służyła jako stołówka (główna hala), świetlica, biuro pracownika k-o i radiowęzeł. (info: Paweł B., 04-07-2011).

Stacja jest w trakcie modernizacji, widać kontenery SRK Bombardiera więc pewnie urządzenia komputerowe scentralizowane. (2020-06-09).
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem (Od 1 Czerwca do 31 Sierpnia)
zamknięty w stanie dobrym (Od 1 września do 31 maja)
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: 2020-02-05: mświetlne nieczynne (jeszcze)
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: czynne
kasa/biletomat: czynna (Od 1 Czerwca do 31 sierpnia)
nieczynna (od 1 września do 31 maja)
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna stoi ok. 200 m. na pn.-zach. od budynku dworca przy bocznicy (na terenie stoczni przy ul. Portowej).
Podobne wieże stoją m.in. na stacjach Czarne, Kruszwica, Zielin Miastecki. (info: Boleslaw Wojtyniak, 08-04-2010)
jest, stan zewnętrzny dobry, wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: EPA:5100133
HAFAS:5100063
IBNR:232
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  36,300 Sławno – Ustka  
  23,800 Kępno Słupskie – Ustka  
  192,250 Piła Główna – Ustka (405)  
  Ustka – Ustka Koszary  
  Ustka – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Ustka Uroczysko (woj. pomorskie) 1,69 km
Ustka Leśniczówka (woj. pomorskie) 2,37 km
Mokrzyca (woj. pomorskie) 3,45 km
Ustka Koszary (woj. pomorskie) 3,79 km
Przewłoka (woj. pomorskie) 5,08 km
Duninowo (woj. pomorskie) 5,66 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

 • #5 ... (2020-03-03 14:37:03)
  2-3 pasazerow? A ma Pan jakieś dowody na to? Przeprowadził kompleksowe badania marketingowe i frekwencji w pociągu czy znowu to kolejne informacje wyssane z palca? Czy może redakcja zrobić coś z tego typu komentarzami bo gały aż wychodzą na wierch jak się takie smęty znowu czyta!
 • #6 (odp. na #4) Marek Potocki (2020-03-03 17:28:14)
  Swego czasu "Gazeta Wrocławska" (ta zielona) w ramach robienia dobrze kierowcom poczyniła badania z których im wyszło, że z buspasa na Grabiszyńskiej we Wrocławiu prawie nikt nie korzysta – tramwaje i autobusy świecą pustkami. Szczegół, że frekwencję liczyli przy porannym szczycie komunikacyjnym, w kierunku od centrum. No ale oni znaleźli nawet asa, który wydał opinię, że buspasy przyczyniają się do zapadalności na raka :D
 • #7 Wściekły bardzo (2020-03-03 19:17:31)
  W tym momencie przegiąłeś po całości. Na miejscu redakcji ban się należy za kolejny raz wydawanie baitów i nieprawdziwych opini. Tworzenie żenady na tej stronie trzymającej poziom. To jest przykre czytać stek tych głupot. Naprawdę mamy uwierzyć, że pociąg Toruń Główny-Poznań Główny zwykle zatłoczony stanowiący okno na świat dla wielu mieszkańców pobliskich miejscowości miałby być pusty? Co ma Ustka do kuj pom.? W jaki dzień wykonałeś te zmyślone pomiary? Ludzie myślący w taki sposób doprowadzili w przeszłości do zamykania linii kolejowych i innych rozłamów zamiast szukania pozytywnych i korzystynych rozwiązań. Poza tym kujawsko pomorskie to nie tylko Bydgoszcz, Toruń czy Włocławek to też Laskowice Pomorskie czy Skępe. Przez takie myślenie do dziś nie wykorzystuje się potencjału kolei na linii 27 puszczając autobusy do Lipna z Torunia z których korzysta masę osób. A pociągi nie są uruchamiane! Do Chełmna, Golubia, Szubina, Kcyni i Żnina też ludzie zamiast pociągiem muszą jeździć autobusem. Na dworcu Bydgoszcz Główna pusto? Kiedy? Chyba w poniedziałek o 2 w nocy! Do Inowrocławia dojeżdża dużo ludzi i korzysta z usług kolejowych i na bazie jest zdjęcie https://www.bazakole…
  Dalej twierdzisz, że kasjerki są bezrobotne? Nie! Jak można mieć takie ... życie by tak się wyżalać w taki sposób. Sry ale puściły mi hamulce w tym momencie.
 • #8 wasiukibic (2020-03-03 19:58:03)
  Z zasady nie lubię ograniczać Użytkownikom swobody wypowiedzi ale też nie bardzo podoba mi się puszczanie w obieg niesprawdzonych pierdół z forów internetowych, gdzie różnego rodzaju frustraci, prowokatorzy czy zwyczajni frajerzy dają upust swoim pożal się Boże wizjom świata (to nie do Ciebie Darek). Staraj się jednak (Darek ale innych też to dotyczy) przynajmniej z grubsza weryfikować zamieszczane w sieci wypowiedzi i odrzucać totalne bzdury, bo zaraz nam się tu pojawią mądrości a'la "sołtys Lwówka" czy inna "Krowa z Marczowa", a tego chyba nie chcemy?
 • #9 (odp. na #8) Darek Nowak (2020-03-03 21:04:04)
  Ja tylko zacytowałem za money.pl odn. odcinka Ustka - Słupsk i nie dziwę się szczególnie że tak jest bo Słupsk to żadna metropolia klasy choćby Wrocek.
  Dzisiaj i wczoraj jezdziłem sporo po kuj. - pom. i naocznie stwierdziłem że ruch mały wszędzie na liniach zelektryfikowanych oraz dworcach.
  Najwiecej ludzi jest w Toruniu Głównym ale sam dworzec jest mały i ciasny więc łatwo policzyć pasażerów.
  Największy ruch na pociągach Regio widziałem z kierunku Olsztyna do Bydzi.
  A wogóle największy jest na TLK - Intercity w stosunku do lokalnego.
  Linie lokalne nie mają żadnej racji bytu bez ruchu towarowego choćby bocznicowego, niestety.

  Tak, straszny "tłum" przy kasie w Inie, tak, tak.
  A w Bydzi byłem i wczoraj wieczorem i dzisiaj w południe więc naocznie widzę różnicę nawet do czasów 5 lat wstecz kiedy byłem ostatnim razem.
 • #10 (odp. na #9) wasiukibic (2020-03-03 22:31:59)
  "Ja tylko zacytowałem za money.pl odn. odcinka Ustka - Słupsk"
  Zalecam ostrożność i zdrowy rozsądek w cytowaniu artykułów, a tym bardziej wypowiedzi anonimowych użytkowników.
 • #11 Wściekły bardzo (2020-03-03 22:51:07)
  Ale tak nie jest. Słupsk to jedno z największych miast w Pomorskim. Stanowi ważny punkt do którego przybywają osoby mieszkający w pobliskich miejscowościach lub i sami mieszkańcy korzystają z dojazdów do Trójmiasta. Nie musi stanowić wielkiej metropoli jak Wrocek. Nie da się stwierdzić, że ruch jest mały nie określając godziny chociażby. Nie to samo sie dzieje w godzinach szczytu od lużniejszych godzin. Nie może być mały jak pomiędzy tak ogromnymi miastami przemieszcza się naprawdę dużo osób. Wsiadał Pan kiedyś we Włocławku do pociągu do Torunia? Tłumy dojeżdżają koleją do największych miast na Kujawach. To wpierw pan mówi że w Bydgoszczy jest pusto a nagle że najwiecej ludzi tam dojeżdża? Proszę przestać obrażać Kujawy i komunikacje kolejową. Co ma ruch towarowy do pasażerskiego? To nie jest wspólna kolej, czasy sie nie zatrzymały tylko ida dalej. Dworzec Toruń Główny jest ciasny? Od kiedy? Ogromny gmach dworca z wieloma zakątkami. Ludzie też lubią przebywać na pobliskich peronach
 • #12 (odp. na #11) Darek Nowak (2020-03-04 13:59:28)
  Dworzec Główny w Toruniu to praktycznie korytarz szerokości 2,5 metra, długi na 10 + kilka pomieszczeń bocznych więc przy tej ciasnocie może dawać złudzenie napełnienia podróżnymi.
  Ale trzeba pamietać że jego lokalizacja na mapie miasta nie jest zbyt szczęśliwa.
  Stąd kursy BiT są na osi z Bydzi przez T. Miasto do Olsztyna.

  Niestety, mimo ze w projekt BiT City: https://pl.wikipedia…
  "władowano" ok. 2 MILIARDY !!! złotych publicznych pieniędzy to efekty sa więcej niż marne.
  Czas przejazdu z B. Główna do T. Główny skrócił sie ze 60 do 50 minut ale przeciętna prędkość handlowa to 60 kmH czyli nawet gorzej niż na innych a bez takiego rozgłosu wyremontowanych szlakch gdzie przeciętnie jest 70 kmH.

  Ogólnie, projekt BiT City to złodziejstwo i bandytka w biały dzień przy milczącym współudziale publiki.

  We Włocławku wsiadałem w niedzielę 16:31 (z Kutna) i wtedy było obłożenie ze stojącymi.
  Ale to pojedynczy przypadek a skład krótki.
  W poniedziałek 17:52 EN - 71, 4 wagony start z Włocławka, już można leżeć, tak pusto.
  Prawdopodobnie większy ruch jest na liniach obsługiwanych przez Arriva ale to sprawdzę po niedzieli gdy pojadę do Chojnic.
 • #13 zenOBeK (2020-03-04 15:11:35)
  Ale dlaczego w miejscu Ustki opis Dworca Głównego w Toruniu i linii woj kuj.-pom.???
  :(
 • #14 (odp. na #3) Sławomir Kocan (2020-08-31 01:33:54)
  Sorki, że po takim czasie, oraz że w ogóle się odzywam nieproszony, ale mamy XXI wiek, 3 pasażerów można zdementować 1 spojrzeniem na Mapy Google'a ;)

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Ustka

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...