OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Mirsk

Ostatnia zmiana: 2021-05-07

Opis ogólny
Opis ogólny: Choć oficjalnie ruch towarowy to Mirska nie został zawieszony, to tak naprawdę przewóz towarów zamarł już wczśniej, zanim 12 lutego 1996r. przejechał tędy ostatni pociąg pasażerski rel. Gryfów Śląski-Świeradów Zdrój.

Po drugiej stronie torów znajdują się 2 ładne budyneczki zbudowane w stylu stacji. Jeden został odremontowany i przemalowany natomiast drugi (budka dróżnicza przy przejeździe przez drogę w kierunku Giebułtowa) ma ten sam kolor co stacja i jest zdewastowany. Może i przez samą stację pociąg by przejechał, ale na wjazdach do niej (z obu stron) brakuje kilku metrów torów. Rozkradziono również część dodatkowych torów na stacji i zwrotnic (nie ma się co dziwić - w miejscu gdzie wyładowywano węgiel z pociągów jest teraz skup złomu).

Opis infrastruktury: Stacja niszczeje z dnia na dzień. Tory jeszcze są, podobnie rzecz się ma z zabytkowym drewnianym daszkiem nad peronem przy budynku stacyjnym (piękna poniemiecka budowla-stacyjka jak z bajki). Drugi peron istniał w formie usypanej grobli (masa bitumiczna z ziemią lub coś w tym rodzaju). Szlabany na drodze z Mirska do Giebułtowa zniknęły około 1996 roku. Tor w kierunku Świeradowa istnieje. W kierunku Pobiednej i Jendrichovic pod Smrkem w formie szczątkowej pozostały ślady po nasypie, tory niestety rozkradzione w znacznej mierze - osobiście widziałem budynek z pustaków oparty o konstrukcję z poniemieckich szyn: -(. Piękny semafor kształtowy który ozdabiał wjazd od strony Gryfowa (przy Osiedlu Lniarskim przed drogą do Karłowca) dawno zniknął. Most kratownicowy nad Kwisą przy wyjeździe z Mirska w kierunku dawnego przystanku Brzeziniec niszczeje - dewastowany z dnia na dzień! (info: krzysiek, 2006-01-02)

Istniała tu lokomotywownia, była zlokalizowana przy torach około 1 km od stacji w stronę Świeradowa-Zdroju. Poza tym istnieje jeszcze jeden most nad Czarnym Potokiem kilka kilometrów od stacji w kierunku Świeradowa-Zdroju, podobny do tego nad Kwisą jednak mniejszy. Jest już mocno zaniedbany, ale się trzyma (info: Dombek, 2008-02-06)

Opis budynków: Budynek stacyjny dwukondygnacyjny z dobudowaną rampą i parterową halą. Na piętrze zamieszkały przez ludzi. Dawne pomieszczenie dworcowe (gdzie mieściła się kasa) służy za pomieszczenie handlowe. Kilka lat temu był tam tzw "lumpex": -) teraz już nikt nie wynajmuje pomieszczeń. Szyby powybijane-przez dziury widać pozostałości po pięknej hali.Na ścianie pozostałość po ściennym rozkładzie jazdy ze wsuwanymi szybkami-charakterystycznym dla minionych epok na naszych stacjach. W hali z rampą mieści się hurtownia (chyba) materiałów budowlanych. (info: krzysiek, 2006-01-02)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna nadal stoi ale niszczeje-wygląda jednak (podobnie jak budynek stacyjny) całkiem solidnie. (info: krzysiek, 2006-01-02)
Wieża wodna stoi ok. 150 m na południowy wschód od wejścia do budynku dworca, pomalowana farbą, kolejowym zwyczajem (patrz Rokitki). Podobne wieże stoją m.in. na stacjach Kamienna Góra, Lewin Kłodzki, Syców, Wieruszów. (info: Bolesław Wojtyniak, 03-12-2010).
jest, stan zewnętrzny dobry, wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  80,244 Legnica – Pobiedna (– Jindřichovice pod Smrkem) (284/317)  
  Mirsk – Świeradów Nadleśnictwo (336)  
  Mirsk – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Brzeziniec (woj. dolnośląskie) 2,94 km
Mroczkowice (woj. dolnośląskie) 3,59 km
Krobica (woj. dolnośląskie) 5,67 km
Proszówka (woj. dolnośląskie) 5,93 km
Wolimierz (woj. dolnośląskie) 7,25 km
Młyńsko (woj. dolnośląskie) 7,73 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Mirsk

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...