OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zdzieszowice

Ostatnia zmiana: 2019-11-12

Opis ogólny
Opis ogólny: Instytut Śląski w Opolu "Szkice z dziejów Leśnicy", Opole, 1977. Rozdział "Leśnica w okresie przejścia od feudalizmu do kapitalizmu (1763-1861)", autor Władysław Dziewulski: "(...) Panujący w Leśnicy zastój gospodarczy pozostawał w związku z brakiem połączenia kolejowego ze światem. Dnia 31 X 1845 r. otwarto dla ruchu kolej żelazną Opole - Kędzierzyn. Linia ta ominęła Leśnicę. Magistrat leśnicki prosił o ustanowienie stacji kolejowej w Zdzieszowicach jako położonej w odległości tylko 5 km od Leśnicy, ale dyrekcja kolei dwukrotnie odrzucała te prośbę, powołując się na bliskość dworców w Gogolinie i Kędzierzynie. Ostatecznie w maju 1846 r. dyrekcja zbudowała drewnianą poczekalnię w Zdzieszowicach, ale na wiosnę 1848 r. stację kolejową w Zdzieszowicach znowu zniesiono, z uwagi na niewielką liczbę pasażerów. (...)" Kiedy stację ponownie uruchomiono wokół niej powstała kolonia domów, a nazwa stacji Leśnica przetrwała do okresu międzywojennego, kiedy tę nazwę przeniesiono na nową stację na południowych obrzeżach Leśnicy, na linii Strzelce Opolskie - Kędzierzyn. Stacja zdzieszowicka została rozbudowana po wybudowaniu w okresie międzywojennym zakładów koksowniczych. Linia została zelektryfikowana w 1961 r. Do stacji, a także do trzech wapienników (rozebranych po wojennych nalotach) dochodziła wąskotorówka, którą do 1 ćwierci XX w. z kamieniołomu na Górze Świętej Anny (obecnie jest tam amfiteatr) przewożono wapień, a z powrotem węgiel. W 1852 na stacji kolejowej utworzono filię poczty w Leśnicy. (info: Andrzej Wysocki, 2005-03-10)
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100781
HAFAS:5104277
IBNR:4395
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  10,375 Kędzierzyn Koźle – Opole Groszowice (136)  
  Koksownia  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Raszowa (woj. opolskie) 4,17 km
Raszowa (woj. opolskie) 5,12 km
Łąki Kozielskie (woj. opolskie) 6,65 km
Jasiona (woj. opolskie) 6,92 km
Leśnica (woj. opolskie) 7,14 km
Kędzierzyn Koźle (Port) (woj. opolskie) 7,27 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zdzieszowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...