OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zakopane

Ostatnia zmiana: 2021-04-14

Opis ogólny
Opis ogólny: Ostatnia stacja na szlaku Chabówka - Zakopane. Dworzec ślepy, perony 2 i 3 tory pasażerskie, 5 torów dodatkowych; przejście na perony od czoła dworca; lokomotywownia położona w odległości ok. 2 km od stacji (info: Adam Kamiński)

Opis infrastruktury: 2 km od stacji znajduje się Park wagonów-5 torów, przy jednym myjka. Wszystkie tory z parku zbiegają się w jeden biegnący dalej do rampy przeładunkowej w przemysłowej dzielnicy Zakopanego. Między parkiem wagonów a torowiskiem biegnącym do stacji znajdują się 3 tory i ślad po czwartym (pozostał kozioł oporowy). Te tory, od dawna nieużywane i zarośnięte kończą się ruiną budynku graniczącego z ośrodkiem wypoczynkowym IZ Kraków. Oprócz szlakowego istnieje tor dodatkowy do przetaczania składów ze stacji do parku wagonów. Peron trzeci obecnie nieużywany. Wiata tylko nad nieużywanym peronem trzecim, perony 1 i 2 mają małe wiaty przystankowe. (info: Karol Romaniuk, 2006-08-26)

Opis budynków: Lokomotywownia, do niedawna pomocnicza, obecnie istnieje jako Posterunek Rewizji Taboru. Czterokanałowa, obecnie trzy kanały używane a czwarty zasypany i przebudowany na Warsztat. Tor pozostał przed wjazdem na czwarty kanał i za lokomotywownią (lokomotywownia przelotowa, za halą tory dalej się ciągną, ale druty kończą się w hali. Jeden tor omija lokomotywownię i można nim wjechać za halę nie przejeżdżając przez nią. Za halą 2 wagony pasażerskie przebudowane na domki letniskowe. Kilka lat temu było ich więcej, ale resztę terenu, na którym była także stara obrotnica zakopiańskiej parowozowni zajął skup złomu i skład węgla). Nastawnie-jedna przy wyjeździe ze stacji Zakopane, druga przy wyjeździe z lokomotywowni i z parku wagonów. (info: Karol Romaniuk, 2006-08-26)

Istnieje bocznica na dawny skład GS-u, obecnie nie używana. Wzdłuż bocznicy GS istniała dodatkowa bocznica ograniczona dwoma betonowymi kozłami oporowymi z nasypami, przed rozbiórką na początku lat 90-tych była "zapchana" wagonami drogowców, na jej miejscu postawiono garaże blaszane, pozostał ślad po jednym koźle oporowym. (info: Dymek, 07-03-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: małopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 5
kody: EPA:5100192
HAFAS:5100158
IBNR:253
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  43,334 Chabówka – Zakopane (99)  
  Zakopane – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Inne punkty należące do stacji
Zakopane [tymczasowa lokalizacja]
Stacje w pobliżu
Zakopane [tymczasowa lokalizacja] (woj. małopolskie) 1,14 km
Gubałówka dolna stacja (woj. małopolskie) 2,00 km
Kamieniołomy Tatrzańskie (woj. małopolskie) 2,39 km
Gubałówka mijanka (woj. małopolskie) 2,80 km
Gubałówka górna stacja (woj. małopolskie) 3,42 km
Poronin (woj. małopolskie) 6,32 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Patryk Krzywiński (2022-06-23 07:39:16)
    Pytanie za 100 punktów. Gdzie będzie można umieszczać zdjęcia dworca tymczasowego? W bocznicach ? Tak chciałbym się dowiedzieć bo niedługo tam koleją pojadę. O ile mi wiadomo w Spyrkówce mają być 2 perony tymczasowe.
  • #2 (odp. na #1) Felicja Wolf (2022-06-26 23:42:40)
    Już są. Technicznie Spyrkówka jest częścią stacji Zakopane (okręg Zp1), więc powinny lecieć tutaj.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zakopane

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...