OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

O stronie

Strona ta ma na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat historii i stanu obecnego infrastruktury kolejowej na terenie kraju. Pierwotnie zakres tematyczny strony ograniczał się do Dolnego Śląska, ale z czasem postanowiłem być nieco ambitniejszy ;). Głównym zadaniem jest skompletowanie dat i informacji ważnych dla naszej kolei. Kolejnym, często widowiskowym, będzie zebranie zdjęć, rycin, biletów, rozkładów jazdy i innych ciekawostek z poszczególnych stacji i linii. Jeżeli więc dysponujesz jakimiś materiałami - prześlij je do mnie wraz z opisem co przedstawiają i jeżeli wiadomo to kto jest autorem i z kiedy pochodzi fotka. Proszę też o sygnały na temat nieścisłości w zamieszczonych datach i informacjach. Będę niezmiernie wdzięczny.
Baza, początkowo obejmująca swym zasięgiem województwa dolnośląskie i opolskie, powstała w 2002 roku. Od pierwszej połowy 2004 roku strona prezentuje dane zebrane przez połączone siły Marka Potockiego i Jarosława Woźnego. Do dotyczcasowa forma zbierania i przezntacji danych uległa przeobrażeniu, a w przyszłości informacje będą dostępne w formie dokładnej mapy Polski.
Materiały użyte w tej stronie częściowo pochodzą ze zbiorów autorów, a częściowo z głębin Internetu. Z oczywistych względów autorzy nie są w stanie zebrać materiałów na temat całego kraju, dlatego też bardzo proszą o pomoc w kompletowaniu bazy.
Inspiracje
Inspiracją do powstania stony była baza wiedzy kolei na Dolnym Śląsku Grzegorza Sarneckiego. Ze względu na śmierć autora nie jest ona już rozwijana. Niniejsza baza jest niejako hołdem złożonym temu człowiekowi, oraz jego wielkiej pasji - historii kolei i Dolnego Śląska. Na prośbę spadkobierców materiałów po Grzegorzu na naszym serwerze zamieszczono ostatnią wersję strony Grzegorza. Mamy nadzieję, że dzięki niej autor pozostanie na długo w naszej pamięci.
Zdjęcia, rysunki
Materiały graficzne zamieszczane na tej stronie zdobywam głównie z Internetu, lub innych źródeł elektronicznych. Autorzy strony nie przypisują sobie praw do cudzych zdjęć i mają nadzieję, że nikomu poprzez ich publikację krzywdy nie zrobią. Jeżeli jednak zdarzyłoby się, że zamieszczone materiały są błędnie podpisane, lub autor czy też jego spadkobierca nie wyraża zgody na ich publikację, to przepraszamy i prosimy o kontakt (Napisz e-mail.
Jeżeli masz jakąś ciekawą informację, zdjęcie czy bilet - prześlij do mnie. Na pewno, się ucieszymy i postaramy się je zamieścić.
Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...