OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Sosnowiec Główny

Ostatnia zmiana: 2021-02-18

Opis ogólny
Opis ogólny: [Ze strony http://www.sosnowiec.info.pl/modules/dzialy/view.php?id=3&t_id=45&root=files/miasto/historia.htm]

"Przełomową datą w historii miasta jest r. 1859; wtedy to zbudowano odnogę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z dworcem kolejowym Sosnowice Warszawskie, dziś Sosnowiec Główny. Zmiany nazwy na Sosnowice dokonał zarządu kolei przy okazji uruchamiania stacji kolejowej i utrzymywała się ona przez kilkadziesiąt lat, chociaż zdecydowanie popularniejszą była forma Sosnowiec. (...) Od zbudowania kolei Sosnowiec gwałtownie się rozwijał. W rejonie dworca, zwanego potocznie dworcem wiedeńskim, zaczęła powstawać dzielnica centralizująca okoliczne osady przemysłowe... (...) W lutym 1863 r. powstańcy polscy Apolinarego Kurowskiego (około 50 strzelców i 50 kosynierów) pod dowództwem kpt. Stanisława Nikiforowa i kpt. Teodora Cieszkowskiego zaatakowali i zdobyli dworzec kolejowy w Sosnowcu; w czasie walki zginęło kilku Polaków i kilku Rosjan. (...) Urząd Poczty i Telegrafu funkcjonował od 1882 r. w gmachu dworca kolejowego... (...) W 1887 r. zbudowano odnogę Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej z dworcem Iwanogrodzkim (dziś Sosnowiec Południowy) łączącą Sosnowiec z Dęblinem. (...) We wrześniu [2000 r.] Polskie Koleje Państwowe uruchomiły zmodernizowany budynek główny dworca Sosnowiec Główny. (...)" (przesłał: Andrzej Wysocki, 2005-09-05)

Opis infrastruktury: Od 1995 roku na stacji funkcjonują przekaźnikowo-komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a głowice rozjazdowe są obserwowane z nastawni SG poprzez system telewizji przemysłowej. (info: Mariusz Herchold, 2005-08-13)

W Sosnowcu Gł było 7 nastawni wykonawczych - obecnie tylko dysponująca (info: Andrzej Lis, 2005-10-16)

kamery ukradli około miesiąc temu (info: Andrzej Lis, 2005-10-18)

Opis budynków: W 1859 roku wybudowano neoklasycystyczny gmach dworca wg projektu Enrico Marconiego, wzorującego się na budynku Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. W 1915 roku wykonano projekt rozbudowy dworca, który zrealizowano po I wojnie światowej dobudowując halę dworcową. W latach siedemdziesiątych wyburzono halę sportową wchodzącą w skład kompleksu. W roku 2000 hala dworcowa została zmodernizowana.

źródło: http://www.sosnowiec.info.pl/

według mojej wiedzy lokomotywownie były dwie, oba budynki stoją, jeden nieznacznie, drugi prawie cały przebudowany. (info: Andrzej Lis, 2005-10-16)

Z powodu nadchodzącego remontu siedziby PLK w Katowicach, nieużywane pomieszczenia w budynku dworca Sosnowiec Gł. oraz pobliskie są remontowane i adaptowane do potrzeb przeniesienia siedziby PLK z Katowic do Sosnowca. (info: Piotr Szot, 08-10-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100116
HAFAS:5100133
IBNR:191
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  309,544 Warszawa Centralna – Katowice (1)  
  84,054 Tunel – Sosnowiec Główny (62)  
  Kolej Ruchu Regionalnego  
  Sosnowiec – bocznice i łącznice normalnotorowe  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Inne punkty należące do stacji
Sosnowiec Główny R104
Sosnowiec Główny R3
Sosnowiec Główny R40
Sosnowiec Główny R52
Sosnowiec Główny R7
Stacje w pobliżu
Sosnowiec Główny R40 (woj. śląskie) 0,39 km
Sosnowiec Południowy (woj. śląskie) 1,01 km
Sosnowiec Południowy R7 (woj. śląskie) 1,31 km
Sosnowiec Główny R7 (woj. śląskie) 1,33 km
Sosnowiec Pogoń (woj. śląskie) 1,37 km
Sosnowiec Główny R3 (woj. śląskie) 1,45 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Sosnowiec Główny

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...