OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ruda Chebzie

Ostatnia zmiana: 2021-05-02

Galeria | ==>
Data: 1900
Autor: nieznany
Przesłał: anko
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2018-01-28

Galeria użytkownika andrzejkoza

Galeria autora nieznany

Stary i nowy dworzec na pocztówce z 1900 roku.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki dworcowe; perony/rampy/place/zadaszenia.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 1036
: 9

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 wasiukibic (2018-01-28 12:24:10)
  To chyba malował jakiś początkujący artysta albo mu się nie chciało, bo na rycinach aż rażą oczy podstawowe błędy rysunkowe. Na prawym polu pociąg wygląda jak kolejka PIKO, na dole tory i wagony są za szerokie, a układ torowy zawija się nad kopalnią, z lewej zaś na górze jest poknocone w układzie dachów na budynkach.
 • #2 (odp. na #1) do re mi (2018-01-28 13:02:13)
  Może to jakiś prekursor animacji z wybujałą fantazją? ;) A tak szczerze mówiąc to absurdów na kartkach z tamtego okresu nie brakuje, ot choćby sławetne tunele pod Śnieżką i Ślężą więc myślę że i tą kartkę można potraktować jako swoisty żart rysowników epoki. BTW czy też zauważyliście na lewym dolnym ten rozjazd, gdzie szeroki tor przechodzi w wąski? ;)
 • #3 (odp. na #2) wasiukibic (2018-01-28 13:13:38)
  Humorystyczne rysunki czy fantazyjne plany zaprezentowane na pocztówkach z epoki to jedno; błędy techniczne, wynikające z braku umiejętności czy staranności to zupełnie inna bajka.
 • #4 roman paul poznań (2018-01-28 15:20:59)
  czy dobrze kojarzę ze na tej stacji wysiada się do Huty Pokój jeśli jeszcze istnieje, która notabene produkowała szyny kolejowe
 • #5 (odp. na #3) polo (2018-01-28 17:57:23)
  Na starych pocztówkach często zawarty jest baśniowy obraz z typu "dawno temu, za górami, za lasami", nie związany z profesjonalną analizą Bazy Kolejowej. Ale romantyzm pozostał...
 • #6 (odp. na #4) wasiukibic (2018-01-28 21:04:29)
  Dobrze Pan kojarzy, trzeba wysiąść na Chebziu i podjechać 9 z pętli w kierunku Kaufhauzu. Z tego co mi wiadomo obecnie nastawili się przede wszystkim na produkcję kształtowników i konstrukcji stalowych oraz świadczenie różnorakich usług. Surówki żelaza już nie produkują ale wielki piec przy ul. Niedurnego stoi nadal.
  Polo, ja rozumiem "bajkowość" świata ale mimo wszystko pewnych prawideł sztuki rysowania/malowania należy przestrzegać - perspektywa i proporcje to rzecz święta.
 • #7 (odp. na #6) do re mi (2018-01-28 21:14:33)
  Wasiu, ale co ci da teraz narzekanie na "wizję" artysty? Przypuszczalnie w zamierzeniu miało wyjść realistycznie, ale komuś coś nie pykło... Może pośpiech, może wada wzroku, a może cokolwiek innego. Nie znamy autora, który raczej na 100% wącha kwiatki od spodu. Dlatego własnie proponuję potraktować a pocztówkę w sposób humorystyczny, bo krytyka to już autora tych rysunków najmniej obchodzi.. A tak można się przynajmniej pośmiać z absurdów na tej kartce umieszczonych ;)
 • #8 (odp. na #6) polo (2018-01-28 21:34:34)
  My to wiemy, ale ówcześni autorzy zapewne nie zdawali sobie sprawy z historycznej wartości ich dzieł. Artystycznie udanych, lecz inżynieryjnie mylących bądź w ogóle nieprzydatnych. Za to proporcje i perspektywa są elementami kluczowymi. I to nie tylko na ASP :)
 • #9 andrzejkoza (2018-01-29 19:32:38)
  Tak się chyba wszystkie takie pocztówki, wtedy rysowało? Tu inny przykład: https://www.bazakole…
  Ale proporcje budynków dworcowych są zachowane.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Ruda Chebzie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...