OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bytom Zachodni

Ostatnia zmiana: 2021-01-31

Wyślij nowe pliki »

| pokaż też kiepskie [Wersja podstawowa]

Obraz
Odsłon : 597
powiększ
Autor: nieznany
Przesłał: ctx; data: pomiędzy 1895 a 1899;
Dworzec Kolei Prawoodrzańskiej (ROUE).
Tagi: budynki dworcowe, perony/rampy/place/zadaszenia
Obraz
Odsłon : 602
powiększ
Autor: nieznany
Przesłał: ctx; data: 1899;
Dworzec Linii Kolei Prawego Brzegu Odry od strony ulicy.
Tagi: budynki dworcowe, wieże wodne
Obraz
Odsłon : 523
: 3
powiększ
Autor: nieznany
Przesłał: Damian Stupień; data: 1902-01;
Wycinek mapy z 1902 przedstawiający infrastrukturę dworca Beuthen Recht Oder. Widać na niej także lokalizację szopy. Na dolnej części, nad zieloną kreską widać lokalizację dworca O/S Eisenbahn (Kolei Górnośląskiej)
Tagi: dokumenty/bilety/mapy
Obraz
Odsłon : 103
powiększ
Autor: nieznany
Przesłał: Wojciech Gross; data: 1926;
Gmach budynku biura kolei stojący w miejscu pierwotnego dworca. Ówczesny adres Gartenstrasse 1; dzisiejszy: Powstańców Warszawskich 1.
Wybudowany w latach 1914-1915 zastąpił powstały czterdzieści lat wcześniej dworzec. Ponieważ był większy, zajął również plac między poprzednim budynkiem a ulicą.
Tagi: budynki dworcowe
Obraz
Odsłon : 116
powiększ
Autor: nieznany
Przesłał: Wojciech Gross; data: 1951;
Ogródki działkowe w powojennej rzeczywistości w miejscu, gdzie dwadzieścia lat wcześniej likwidowano perony. Wieża wodna jeszcze stoi. Widok w kierunku południowym. W lewym górnym rogu gmach biurowca kolejowego stojący w miejscu pierwotnego dworca.
Tagi: budynki dworcowe, pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne
Obraz
Odsłon : 256
: 11
powiększ
Autor: Wojciech Gross
data: 2021-01-03;
Gmach biura kolei w 2021 wyglądał naprawdę nędznie. Dolne okna i wejścia zamurowane, na wyższych powybijane szyby w oknach, gdzieniegdzie brakuje dachówek. Ogólnie popada w ruinę. Zupełnie nie przypomina eleganckiego obiektu z czasów niemieckich, a nawet całkiem przyzwoitego w PRL-u, kiedy mieściły się tu biura i przychodnia lekarska.
Duży napis "na sprzedaż". Może się kto skusi i zrobi z tego coś porządnego.
Tagi: budynki towarzyszące (inne)
Obraz
Odsłon : 89
powiększ
Autor: Wojciech Gross
data: 2021-01-03;
Gdzieś tu przeciskała się w linia kolejowa. Na tej wysokości powinien kończyć się peron, po prawej powinna stać lokomotywownia. A za nią budynki widoczne w oddali po prawej. Wieżowiec z lewej to epizod czterdzieści lat późniejszy.
Tagi: przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)
Obraz
Odsłon : 120
powiększ
Autor: Wojciech Gross
data: 2021-01-03;
Ta ścieżka to oś peronów na dworcu. Po likwidacji w 1934 był tu pusty plac, potem ogródki działkowe, a za wczesnego Gierka powstało kilka wieżowców, obok których poprowadzono chodnik. Totalnie żadnych śladów świadczących o kolejowej przeszłości nie można tu już znaleźć.
Tagi: pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne
Obraz
Odsłon : 90
powiększ
Autor: Wojciech Gross
data: 2021-01-03;
Ten chodnik to najprawdopodobniej oś peronu na dworcu zachodnim. Budynek w tle to gmach Biura Kolei z 1915 roku. A górka po lewej - nikt nie wie. Dziadek, co psa wyprowadzał, powiedział, że od zawsze tu jest. Może to ziemia przesunięta przy budowie wieżowców po lewej, a może zasypane jakieś fundamenty pozostałe po lokomotywowni.
Tagi: budynki dworcowe

Zdjęcia publikowane w tym serwisie w większości otrzymujemy od internautów i zakładamy, że mają oni prawo do ich przesyłania. Jeżeli trafisz na materiały naruszające Twoim zdaniem czyjeś prawa autorskie, skontaktuj się z nami (adres w stopce).

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bytom Zachodni

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...