OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bytom Zachodni

Ostatnia zmiana: 2021-01-31

<== | Galeria | ==>
Data: 2021-01-03
Autor: Wojciech Gross
Napisz e-mail
https://www.nordicacompass.pl
Zamieszczono: 2021-01-03

Galeria użytkownika Wojciech Gross

Gmach biura kolei w 2021 wyglądał naprawdę nędznie. Dolne okna i wejścia zamurowane, na wyższych powybijane szyby w oknach, gdzieniegdzie brakuje dachówek. Ogólnie popada w ruinę. Zupełnie nie przypomina eleganckiego obiektu z czasów niemieckich, a nawet całkiem przyzwoitego w PRL-u, kiedy mieściły się tu biura i przychodnia lekarska.
Duży napis "na sprzedaż". Może się kto skusi i zrobi z tego coś porządnego.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki towarzyszące (inne).

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 255
: 11

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

 • #2 Michal__TG (2021-01-03 22:19:53)
  Wiele zostało wyburzonych, bądź same się zawaliły, ze względu na brak remontów, niestety.
 • #3 ... (2021-01-04 10:25:59)
  Zapytaj, kogo kamienice się zawaliły, a potem narzekaj na remonty (właściciele)
 • #4 ROPA Poznań (2021-01-04 13:24:57)
  Problem jest w tym, że u nas w Polsce nie ma ciekawych pomysłów na zagospodarowanie takich dużych obiektów. Warunek dla nabywcy, aby frontowa elewacja została nie naruszona. Pierwsze skojarzenie to np. hotel. Ale kto dzisiaj hotele będzie otwierał. Poza tym, pewnie cena obiektu jest "odstraszająca".
 • #5 wasiukibic (2021-01-04 14:12:23)
  1. Czyje są teraz w przeważającej części kamienice w centrum Bytomia - miejskie, prywatne, spółdzielcze czy jeszcze durś zakładowe?
  2. Planując zagospodarowanie tego typu obiektów należałoby wziąć pod uwagę aktualną specyfikę miasta. Bytom był niegdyś, obok Gliwic, najważniejszym ośrodkiem gospodarczo-biznesowym na Górnym Śląsku. Katowice w porównaniu z nim to młokos, a raczej nuworysz obok szacownego szlachcica o wielowiekowym rodowodzie. W dodatku w dwudziestoleciu międzywojennym Niemcy bardzo dbali, aby ten wschodni bastion, a w zasadzie klin wbity w polską część Górnego Śląska kwitł, gdyż miało to bardzo ważny aspekt propagandowy, bo po drugiej stronie granicy rozwijały się Katowice; stąd np. mamy ten monumentalny dworzec, halę peronową, Szyb Krystyna, wspaniałe założenia urbanistyczne pl. Akademickiego, Grossfeldu czy pl. Sobieskiego, poza tym biurowce/pałacyki czy domy handlowe godne europejskich metropolii. Obecnie to już jest inne miasto, będące ino cieniem dawnej potęgi, a usługi centrotwórcze zostały w zasadzie wsiorbane do CH Agora i jego najbliższych okolic. Wracając do meritum - komuż byłby zatem potrzebny położony na uboczu gmach, w który trzeba byłoby wpakować masę pieniędzy, aby dostosować go do współczesnych wymagań najemców biur i czy znalazłby się chętny na najem takich powierzchni?
 • #6 (odp. na #5) Adolf Nowak de Piaskowski (2021-01-04 15:03:17)
  Ale jest to jednak już zabytek, przykład sztuki neoklasycystycznej.

  A Ty Wasiu rozumiem pochodzisz stąd, skoro tak dobrze znasz region, tak?
 • #7 ROPA Poznań (2021-01-04 19:38:39)
  Jeśli Urząd Miasta ma nowy budynek /to za późno/, ale mógłby się do tego obiektu przenieść. Za nasze pieniądze /Miasta Bytomia/ został by zachowany dla potomnych. Budowniczowie tego obiektu w "grobie się przewracają". Podobny /kto zna Poznań/ jest obiekt w Poznaniu. Dyrekcja ZDOKP /dawna/ powoli się "wyludnia" z urzędników. Co będzie dalej, strach pomyśleć. Budynek powstał w latach 1910-15.
 • #8 wasiukibic (2021-01-04 21:54:19)
  No ale po jakiemu UM Bytom miałby się przenosić do tego biurowca, skoro od lat zajmuje reprezentacyjny gmach w Parku Miejskim Kachli https://fotopolska.e… i to dosłownie o rzut beretem stąd? To by był krok wstecz. Chyba, że mówimy o jakimś wydziale/departamencie. Tylko, że na remont i dostosowanie biurowca do nowych funkcji potrzeba jest dużo kasy - nie omylę się, jeżeli mówimy o kilkunastu bańkach.
  "Ale jest to jednak już zabytek, przykład sztuki neoklasycystycznej." - no jest, tylko cóż to w warunkach bytomskich zmienia? Zabytek także trzeba utrzymać i, jeżeli nie jest to obiekt sakralny, trzeba znaleźć mu jakąś nową funkcję, najlepiej sponsora, żeby choć częściowo zwróciły się koszty utrzymania, a obiekt nie był ino pomnikiem, jako sztuka dla sztuki. Najlepiej chyba, że zjawił się tu jakiś dziany potomek z rodu Donnesmarck, Pless, Giesche, Schaffgotsch, czy inkszych, śląskich magnatów i wziął to pod swoje skrzydła.
  Nie, nie jestem z Bytomia. Interesuję się nim jednak i bywam tam w miarę możliwości, co widać po "twórczości" na OBK.
 • #9 Buczek21 (2021-01-05 00:41:57)
  Jako mieszkaniec Bytomia...Trochę rozwieje optymizm/fantazję "co by było gdyby".
  W Bytomiu jest cała masa takich budynków, gdzie stoją bo stoją, ale straciły sens funkcjonowania. Dla przykładu: ul.Żeromskiego 23, za "Niemca" było siedzibą Gwarectwa Bytomskiego, po wojnie został budynkiem "Komitetu Miejskiego PZPR". Komuna padła, komitet był zbędny -stoi pusty do dzisiaj.
  Ten budynek stoi do teraz tylko dlatego, że jest w samym centrum miasta - gdzie jest stały ruch samochodowy i osobowy 24h. Stał by z 2 ulice dalej - skończył by jak Rzeźnia Miejska w Bytomiu. Złomiarze by go rozszabrowali co cna i została by tylko kupa gruzu. Ratuje go miejsce..
  Stracił sens funkcjonowania z upadkiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, bo to była ich dyrekcja. Później, jak Wasiukibic pisze ,była przychodnia, a na ostatnim piętrze mieszkali ludzie, były tam jakieś mieszkania pewno dla pracowników.
  Drugi cios, w Bytomiu funkcjonuje coś takiego jak REROŚ-"Plan Rewitalizacji i Rozwoju Śródmieścia". Z jednej strony bardzo mądre rozwiązanie. W zamyśle miało zachować zabudowę miasta w historycznym zarysie .Bez tych dzikich budów-deweloperek i stawiania czego się chce i jak się chce. Z drugiej strony skutecznie zniechęca to do robienia czegokolwiek. Ten budynek jest w obszarze nr.2, z tego co pamiętam, jak kamienica w której mieszkam. Żeby cokolwiek zmienić - wszystko musisz uzgadniać z konserwatorem zabytków. Chcesz wyburzyć popękany piec kaflowy w którym nikt nie palił od 30 lat - musisz mieć zgodę, chcesz wymienić drzwi/futryny - zgoda, okna - zgoda. Oczywiście czas odpowiedzi na pisma urzędnicze to 30 dni. Kto to kupi ,gdzie wkładać trzeba swoją kasę, a decyzję za właściciela podejmuje "Pani z urzędu".
  Po trzecie, biura to się buduje na Chorzowskiej w Katowicach - open space - Gdzie wynajmuje się metry i jest możliwość aranżacji pod siebie, a nie zamkowe gmaszysko, z malutkimi ciemnymi pokoikami i kilometrami korytarzy.
  A co do samego Bytomia, tutaj gdzie jest niestety doprowadziło zarządzanie nim przez ludzi po 45 roku, "Niemieckie czyli niczyje".
 • #10 (odp. na #9) wasiukibic (2021-01-05 12:55:55)
  Do wypowiedzi Buczka dodam jeszcze:
  5. Do tego, aby w mieście rozwijał się popyt na powierzchnie biurową, musi być odpowiedni klimat dla biznesu. Wspomniane wcześniej Kato sporo zrobiły, aby zmienić postrzeganie ich wśród inwestorów. Miastu jednak wydatnie pomogła lokalizacja administracji wojewódzkiej, a także (i tu nawet bardziej) siedzib państwowych gigantów, jak "Stalexport", "Węglokoks", Polska Grupa Górnicza - wcześniej Katowicki Holding Węglowy, grupa "Famur", powstały wielkie centra hadlowe, etc. no i zadziałał efekt skali, w postaci przyciągnięcia następnych inwestorów i konieczności podejmowania dalszych działań, aby miasto dobrze się kojarzyło. Dlaczego np. wzorem Radomia nie zlokalizowano w Bytomiu siedziby jakiejś prężnej, państwowej spółki, która zadziałałaby jak magnes? Choćby i PKP Cargo, którą wciśnięto - oczywiście - do Katowic, można tylko gdybać. Dlaczego chucha i dmucha się na Nikiszowiec, promując go turystycznie, natomiast taki Bobrek, równie piękny i warty ochrony, promocji, pokazywania go inkszym - jest dziś miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi, kaj można nachytać szlagów za 10 zeta? Bytom niestety przespał okres prosperity, jaki miał jeszcze w latach 70. czy 80. - nie zrobiono wtedy wiele, aby przygotować miasto do okresu transformacji, jaki nastanie po likwidacji przemysłu ciężkiego, a że to nastąpi, to akurat wiedziano, bo ten proces już się odbywał choćby w Zagłębiu Ruhry, do którego wielu górnoślązaków wyjeżdżało za robotą. Teraz - choć bardzo nad tym ubolewam - Bytom jest kojarzony jako "bród, smród i ubóstwo", zagłębie patologii, umierające miasto - to są opinie ludzi, nie tylko z zewnątrz, ale także mojej familii z Gliwic, które okres transformacji przeszły znacznie lepiej. No ale mimo, że Gliwice i Bytom miały przed 1945 niemal jednakową pozycję, to jednak władze i społeczeństwo Gliwic po 1945 roku ciężko pracowały nad tym, aby zmienić oblicze miasta, aby bardziej kojarzyło się np. z nauką, usługami, nowoczesnym przemysłem, czy też rozwojem technologii, a nie tylko fedrowaniem węgla czy wytapianiem stali. Oj, temat rzeka...
  6. Poniemieckie dziedzictwo tych ziem traktowano nie tyle, jak niczyje, co stanowiące niechciany, wręcz wrogi ślad obecności Niemców na tym terenie, w dodatku przypinano im łatkę jako "klasowych wyzyskiwaczy" (co, delikatnie mówiąc, trochę mijało się prawdą), etc. a więc trzeba było to w najlepszym wypadku zaniedbać, w najgorszym zaś - tępić, pokazując jednocześnie jakie my rychtujemy fajne bloki. Hanysy między sobą szemrali, ale czerwoni dobrze wiedzieli co jest 5 i do władz często wybierano osoby z zewnątrz, odpowiednio "przygotowane ideologicznie". Dla takiego gomułkowskie czy gierkowskie pudełko było szczytem nowoczesności i rozwoju. Najlepiej, żeby je jeszcze postawić wele jakiejś zaniedbanej kamienicy czy pałacyku. Bardzo fajnie to ilustruje film Kutza "Paciorki jednego różańca". Wtedy była kasa, terozki miasto biedne, a inwestorów za bardzo na horyzoncie nie widać, po fechcie nie za bardzo jest do kogo łazić. Sztandarowe obiekty poprzemysłowe w mieście: Szyb Krystyna czy EC Szombierki, marnieją w oczach, część Karbia poszła pod spych skuli szkód górniczych, tramwaju na Mechtalu już chyba nigdy nie zobaczymy...
 • #11 ROPA Poznań (2021-01-05 17:21:07)
  Tłumaczyłem Koledze Wasiu, ze jeśli a nie znam gdzie mieści się Urząd to sprawa jest nieaktualna. To po prostu był jeden z pomysłów i tyle. Proszę dokładnie czytać moje zdania.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Bytom Zachodni

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...