OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Wrocław Główny – Poznań Główny (271)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2022-05-18 (przebieg)

<== | Galeria | ==>
Data: 2022-05-11
Autor: Przemysław Warczyński
Napisz e-mail
Odcinek Poznań Dębiec – Luboń koło Poznania LuC
Zamieszczono: 2022-05-13

Galeria użytkownika Przemysław Warczyński

Jestem emocjonalnie: -) związany z widocznym wiaduktem kolejowym nad autostradą A2 (linia kolejowa Wrocław - Poznań oraz łącznica kolejowa (towarowa) nr 802 Poznań Starołęka - Luboń).
Można powiedzieć, że właściwa budowa wiaduktu, odbywająca się 31.7 m od obecnej pozycji, wyglądała w baaaardzo dużym uproszczeniu następująco: folia - smar - folia - właściwa konstrukcja żelbetonowa.
Moja pierwsza styczność z tym wiaduktem miała miejsce długo przed jego powstaniem, a "łącznikiem" był… ów smar - uczestniczyłem jako konsultant w temacie jego doboru. Gdyby potrzebne tam było np. 5kg środka smarnego to dobrałbym smar o parametrach znacznie przekraczających potrzeby (a co za tym idzie oczywiście o wysokiej cenie) pozwalający na duży zapas bezpieczeństwa w tej pionierskiej technologii. W tym przypadku jednak sprawa była dużo trudniejsza gdyż dotyczyła 2-3 ton (sic!) smaru i przez to należało zoptymalizować relację jakość/cena. Dodatkową ciekawostką było to, że był to smar... jednorazowego użytku!
Przesuw wiaduktu odbył się między 23 marca 2001 godz. 22.00, a 26 marca 2001 godz. 13.00. Możecie się domyślić jakie targały mną emocje: "czy ruszy?". Na szczęście wszystko przebiegło bez przeszkód i po 3 dniach przerwy przywrócony został ruch pociągów.
Widok na wiadukt w kierunku Poznania od wschodniej strony autostrady.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: mosty/wiadukty/estakady/przepusty.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 87

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Linia kolejowa Wrocław Główny – Poznań Główny (271)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...