OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zabrze Północ – bocznice

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2021-11-03

<== | Galeria | ==>
Data: 2022-01-08
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2022-06-20

Galeria użytkownika wasiukibic

Rozebrane tory na wjeździe od strony Zabrza Północ. Widok w kierunku południowo-zachodnim. W tle resztki Huty Zabrze. Może któryś z miejscowych będzie wiedział, co tam było pierwiej, w tych halach, a co jest terozki?

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki towarzyszące (inne); pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 102
: 4

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Buczek21 (2022-06-21 22:36:48)
  Z tego co pamiętam to hala nr.2 Huty Zabrze. Hala Dmuchaw Wielkopiecowych - jak stały w Zabrzu piece do wytopu. Do lat 20. XX wieku. Później przerobiono ją na zwykłą halę produkcyjną. Stoją w niej duże obrabiarki-frezarki, tokarki, itd. Kiedyś na zewnątrz była jeszcze suwnica. Teoretycznie jest to najstarsza część Huty Zabrze, pod opieką konserwatora. Hala przeżyła ileś tam rozbudów, modernizacji, itd. Do teraz to funkcjonuje, w sensie trwa tam produkcja Huty Zabrze.
  Huta w Zabrzu, to była bardziej huta z nazwy; większość swojego istnienia zajmowała się budową maszyn, konstrukcji stalowych, czy odlewów z żeliwa, niż przerabianiem rudy żelaza.
 • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2022-06-22 08:11:06)
  A do kiedy, mniej więcej, istniał wydział surowcowy, wielki piec, stalownia, etc?
 • #3 Buczek21 (2022-06-22 09:47:52)
  Wielkie piece zlikwidowano w latach 20-30 XX wieku. Stały za tą halą na zdjęciu. Jest tam taki długi mur oporowy z basztami, w dole stały wielkie piece z całą infrastrukturą do nich.
  Były jeszcze dwie hale odlewnicze, masa innych budynków. Huta w miarę dyszała do końca lat 90.w sensie widać było w niej życie. A później zaczęło się wielkie wyburzanie, od Placu Teatralnego w głąb zakładu. W 2003 wybudowano na jej terenie CH Platan. Budowa zaczęła się +- około roku 2000, tak że do tego czasu to już był pusty plac.
  Z huty zostały tylko ta hala na zdjęciu i wydział odlewniczy na ul. Mikulczyckiej.
 • #4 (odp. na #3) wasiukibic (2022-06-23 19:29:03)
  Jak sobie zrobiłem szybki przegląd, to ostatnią hutą w Polsce posiadającą wielkie piece to Huta Katowice. Kilka lat temu działał ostatni wielki piec w Sędzimirze, ale ostatecznie wyłączyli go, wraz z aglomerownią i stalownią. Wszystkie pozostałe huty, o ile przetrwały radosny okres transformacji, to terozki walcownie, odlewnie, zakłady mechaniczne, kuźnie, zbrojeniowe. Po wybuchu wojny rusko - ukraińskiej ceny stali i wyrobów szybują w kosmos...

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...