OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Czaplinek
Czaplinek

Sławek (2019-12-14 23:17:23)

Po upływie ledwie roku zdjęcie już nieaktualne...

Szymankowo
Szymankowo

Patryk Durka (2019-12-14 22:29:30)

Wszystkie tablice na peronie została zmieniona, wszystkie windy nie działają ponad 2 lata.

Toruń Port Drzewny
Toruń Port Drzewny

Łukasz Kiąca (2019-12-14 20:59:45)

Myślę, że to obowiązujące przepisy prawa zobligowały inwestora do odnowienia przejazdu podczas remontu drogi, mimo, że gołym okiem widać, iż tor jest nieużywany i nic by się nie stało, gdyby zaasfaltowano przejazd. Tak przynajmniej nakazywałby zdrowy rozsądek, ale prawo nie zawsze takie jest.

Wyszków Śląski
Wyszków Śląski

zenOBeK (2019-12-14 20:02:58)

W dni robocze 18 pociągów dziennie. W weekendy 10,11.

Toruń Wschodni
Toruń Wschodni

ACdVL (2019-12-14 17:57:00)

Za czasów, gdy mój ojciec pracował na tej stacji (bodaj w latach 70-tych) to ruch był ogromny. Jeszcze jak kilka/kilkanaście lat temu przejeżdżałem przez stację to widywałem mnóstwo składów, a większość torów nosiła srebrne ozdoby. Teraz na tej stacji trwa co najwyżej łabędzi śpiew (ruch owszem, spory, ale głównie pasażerski). Pomieszczenie dyżurnego ruchu na peronie 2 jest zdewastowane, a budynek prosi się o solidną renowację, na miarę dworca głównego. Ruch do Elany też niestety ustał, a w czasach pracy mojego taty był duży. Ciekawi mnie też, jaki będzie los POLMOS-u, który też przecież posiada swoją bocznicę. I jaki będzie też los bocznic do Elany i POLMOS-u.

Sitkówka Nowiny – Szczukowice (568)
Sitkówka Nowiny – Szczukowice (568)

Tomasz (2019-12-14 11:09:15)

https://kolejowekiel…

Kiekrz
Kiekrz

Węgiel. (2019-12-13 14:30:30)

Jadą puste po tani węgiel z Afryki/Ameryki Płn. Naszego węgla, gdzie 90% kosztów to zwiąchole i kapelani, nikt nie chce kupować. A tan zagraniczny węgiel idzie do hut czy elektrowni, albo do koksowni i wraca potem do portu na export już jako koks.

Leszno
Leszno

lech kaczor (2019-12-13 14:20:15)

Faktycznie obrotnica 'rarytas', ale była jeszcze druga w GS przy Rejonie Budynków.

Leszno
Leszno

lech kaczy (2019-12-13 14:05:13)

Łukasz Kiąca ma częściowo wiedzę na ten temat: to od początku domek ów to był zaopatrujący w paliwo gazowe miejskie wagony osobowe do oświetlenia, pod każdym wagonem znajdował się zbiornik na gaz. Do którego roku wagony osobowe były oświetlane gazem mam brak wiedzy, konduktorzy mieli na wyposażeniu lampy karbidowe jeżeli się nie mylę. Jak zmieniono oświetlenie w wagonach na elektryczne, to ładowano akumulatory konduktorom do lamp elektrycznych.

Głogówko
Głogówko

Andrzej Klauza (2019-12-13 11:59:54)

Do Wschowy już też tylko jeden tor czynny? Widać tarczę D1.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...