OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Jawor
Jawor

wasiukibic (2020-08-03 09:49:41)

Bardzo ważne jest zaangażowanie samorządów i lokalnej społeczności: lobbowanie na rzecz remontu, współfinansowanie, wynajęcie powierzchni, konsultacje nt. przyszłej formy. Dobrze, że po wielu latach odwracania się miast od dworców kolejowych, dostrzeżono że są one istotnym elementem przestrzeni i życia miejskiego, więc warto o nie zainwestować i dbać.

Jawor
Jawor

wasiukibic (2020-08-03 07:40:23)

Najbliższy w tym kierunku węzeł kolejowy/miasto na Podsudeckiej to Strzegom i to jego należałoby wymienić w pierwszej kolejności + ewentualnie formalna stacja końcowa dla Podsudeckiej, czyli Kato. Oczywiście do tego Roztoka, bo do Borowa wciąż dojeżdżają składy towarowe oraz Malczyce, bo takie połączenie również było. Kłodzko to już zupełne inne linie kolejowe.

Hel – bocznice
Hel – bocznice

MK (2020-08-02 22:15:09)

Czy po remoncie stacji Hel ta bocznica jest jeszcze połączona z siecią PKP? Tor wygląda na nie jeżdzony. Za komuny, wg starych map, były 2 zjazdy ze stacji do Portu Wojennego.

Lubawka
Lubawka

wasiukibic (2020-08-02 21:43:46)

Przed tablicami informacyjnymi postawiono wiatę dla podróżnych.

Tunel – Sosnowiec Główny (62)
Tunel – Sosnowiec Główny (62)

Givexnine Poznań (2020-08-02 20:29:43)

Trakcja spalinowa w KŚ była używana z powodu braków trakcji elektrycznej, jej pojazdy jeździły po liniach zelektrifkowanych.

Hel – bocznice
Hel – bocznice

ACdVL (Andrzej) (2020-08-02 20:11:23)

Jak widzę, biorą się ostro (za całość?).. Zastanawiam się, co będzie dalej - czy m.in. tory do portu zostaną zwinięte.

Międzyrzecz – Toporów (375)
Międzyrzecz – Toporów (375)

Kamil Baran (2020-08-02 19:59:48)

Jeżeli kogoś to zainteresuje, to podaje intrygująca wiadomość, która ukazała się parę dni temu odnośnie zapomnianego fragmentu linii kolejowej 375, że wreszcie odpowiedni ludzie w Lubuskim zaczęli myśleć racjonalnie, dostrzegli potencjał perły ziemi Lubuskiej jakim jest Łagów i opracowali ciekawą koncepcję dotyczącą okresowych (Turystycznych) przewozów pasażerskich, a mianowicie Polregio, razem z urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze oraz burmistrzem Łagowa uzgodniło, że od 8-sierpnia do 12-września w każdą sobotę będzie kursował pociąg turystyczny relacji Zielona Góra Główna - Łagów - Zielona Góra Główna!! Pierwszy pociąg wystartuje już w najbliższą sobotę z Zielonej Góry, około godziny 8-rano, by wrócić na 17-sta. Jeżeli przez ten miesiąc połączenie (próbne) będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencja, to prawdopodobnie jest, że takie połączenie pojawi się w przyszłym roku od maja do końca września! W przyszłą sobotę zrobię rekonesans na pieszo z Toporowa do Łagowa, żeby uwiecznić na zdjęciach oraz film, z przejazdu tego pociągu. Poniżej przesyłam link : https://www.google.c…

Bytów
Bytów

ROPA Poznań (2020-08-02 19:57:38)

W samym budynku przynajmniej lata wstecz były kasy PKS-u.

Żelistrzewo
Żelistrzewo

TheAsd (2020-08-02 19:18:20)

Ta waga nadal jest używana przez składnicę węgla, która jest obok przystanku. Od 2-3 lat nie ma już tego starego budynku dworca (został wyburzony), postawiono nowy, drewniany z inicjatywy sołtysa.

Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)
Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)

k4be (2020-08-02 10:54:43)

Zgodnie z informacjami z różnych źródeł, na odcinku Sobótka Zachodnia - Świdnica Przedmieście jest już prowadzony ruch towarowy.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...