OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Międzyrzecz – Toporów (375)
Międzyrzecz – Toporów (375)

Jacek (2020-08-08 22:52:48)

Jest to stara droga międzynarodowa E14 , potem S3 przed przebudową na dwa pasma .

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Tommt (2020-08-08 22:23:37)

Odp. #1 zenOBeK To kolorystyka obowiązująca (niestety) na liniach należących do DSDiK.

Jelenia Góra – Żagań (283)
Jelenia Góra – Żagań (283)

wasiukibic (2020-08-08 22:05:51)

Nazwijmy rzeczy po imieniu. Winnym tego stanu rzeczy jest pion infrastruktury PKP, a następnie spółka PLK, które miały psi obowiązek zadbać o stan techniczny linii 283, wraz z obiektami budowlanymi, aby pociągi mogły jeździć dalej. Wtedy tematu wysadzania linii by nie było. PLK nie dopełniła swoich obowiązków, przez co odcinek Jelenia Góra - Lwówek Śląski został zamknięty. Winne jest PLK, a co za tym idzie Skarb Państwa, będący właścicielem i administratorem tejże linii. Koniec i kropka. Jakąkolwiek propagandę lansowałby internet czy państwowe media.

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

Paweł Skup (2020-08-08 20:39:42)

Czyli to nie są tory kolejowe, a do wózków budowlanych. Nie zaznaczano ich, bo były zwijane zaraz po zakończeniu budowy, jak wszelkie tory do dźwigów i suwnic. A arkusz mapy nie trafiony, o jeden niżej :) (5781: http://maps.mapywig.… ), albo najlepiej to: http://maps.mapywig.…

Skorzewo
Skorzewo

ACdVL (Andrzej) (2020-08-08 20:14:00)

No popatrz - wszystko zrobione dla picu, bo w środku nadal dość ponuro! Oczywiście posadzka bardzo mi się podoba - ale niestety, i tu uderza kontrast środka z zewnętrznym wyglądem, bardzo estetycznym poniekąd.. Mam wrażenie, że tu remont się nie skończył, wbrew pozorom. A ławka? Eee, zbędny balast.. (choć nie dla wszystkich, bo pewnie trochę miejscowego ludu z usług kolei korzysta)

Rawicz
Rawicz

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-08 19:03:04)

Nie rzekomo ale była. Jezdziłem stąd wielokrotnie "westernem" na przełomie l. 60/70 -tych do Górki właśnie gdy akurat dziadek nie mógł jechać swoją taxi z Poznania. Tyle zostało z tamtych czasów: https://www.bazakole…

KWK Jowisz szyb Alfons – Pole Chechło
KWK Jowisz szyb Alfons – Pole Chechło

Prochiron (2020-08-08 18:59:02)

Taka "ścieżka rowerowa" moim skromnym zdaniem prezentuje się dużo przyjemniej niż asfalt. Pod warunkiem, że zarządca drogi zada sobie trud utrzymania jej w przyzwoitym stanie.

Sulechów – Luboń koło Poznania (357)
Sulechów – Luboń koło Poznania (357)

Prochiron (2020-08-08 18:54:17)

#1 Przejazdu nie ma, w jego miejscu czysty asfalt. Za to szlakiem można się chyba przejść, bo jest wydeptana ścieżka. Nie wiem tylko jak daleko wiedzie.

Wrocław Główny
Wrocław Główny

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-08 17:12:55)

Po inspekcji stacji Wrocław Główny w dn. 05-07.08.20 stwierdziłem co następuje: Relacje pociągów spółki Przewozy Regionalne (Polregio) nie cieszą się uznaniem podróżnych, nawet na tak wydawałoby się potrzebnym kierunku na Brzeg/Opole. Tak samo relacje do Ścinawy i Kluczborka (mimo że przez Oleśnicę) oraz do Ostrowa/Łodzi Kaliskiej. Jedynie do Rawicza potrafi być większe zapełnienie ponad normę zwłaszcza gdy jak w piątek 07-go zamiast składu wagonowego z uwagi na awarię loka został podstawiony pojedynczy EN-57. Większe obciążenie, ale też nie drastyczne nawet w godzinach szczytu, jest na kierunkach obsługiwanych przez KD do Legnicy, Wałbrzycha, Świdnicy, Kłodzka a nawet Krotoszyna (czyli że ludzie jadą dalej niż tylko do Oleśnicy skoro tak PR do Kluczborka pustawe j.w.). Szynobusy do Trzebnicy z reguły odjeżdżają puste zupelnie (być może powinny zaczynać bieg z Nadodrza jeśli już).

Marczów
Marczów

zenOBeK (2020-08-08 13:04:42)

Mi też się podoba, ale nie takie zaniedbane... Dach od biedy ujdzie a cała reszta.... Ale chyba tam ktoś mieszka, więc w zupełną ruinę to się chyba nie obróci.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...