OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)
Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)

djSon (2020-11-30 12:01:29)

Wygląda na to, że część tej linii od Głazowa do Barnówka została zakwalifikowana do programu Kolej+. Podobnie jak linia 415 od Myśliborza do Gorzowa, 422 z Pyrzyc do Głazowa oraz 411 ze Stargardu do Pyrzyc. Sądzę, że nie ma szans by to przeszło, ponieważ w Myśliborzu na miejscu stacji (oraz starotorza) budowana jest szeroka obwodnica Myśliborza. W Głazowie w obrębie Maldrobudu nie widać nawet szyn, a sama stacja jest zajęta przez prywatnych domowników, ponadto otaczają ją ogródki działkowe. Jeśli już, to zostanie odnowiona tylko 411, bo dla reszty nie widzę szans. Jeszcze znając zapał naszych władz i peelki.

Żulin
Żulin

113 (2020-11-30 11:42:40)

Czy są jakieś zdjęcia stacji kolejowej Żulin kiedy była na niej sieć trakcyjna jeszcze ?

Olsztyn Gutkowo – Braniewo (221)
Olsztyn Gutkowo – Braniewo (221)

Toemk (2020-11-30 11:19:06)

W 2021 roku PKP PLK planuje ogłosić przetarg na modernizację odcinka od Pieniężna do Braniewa wraz ze stacjami Pieniężno i Orneta. W listopadzie, przynajmniej raz w każdym tygodniu, od strony Braniewa przez Pieniężno i dalej do Ornety jeżdżą wagony z tłuczniem. Jest ich około 40. Ponad to praktycznie codziennie nie licząc weekendów jeżdżą tzw. węglarki od Braniewa do Pieniężna (nie wiem czy nie dalej) i tego samego dnia wracają. Dziwne jest to, że w obie strony jeżdżą puste.

Bytom
Bytom

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-11-30 11:03:37)

Ale to jest okazjonalny a nie stały. Może pojechać a nie musi. Tak przy okazji, czy możesz sprawdzić ile pacjentów do niego wsiada/wysiada?

Słobity
Słobity

Paweł Skup (2020-11-30 10:33:28)

Przepraszam za OT, ale to herezja. Oczywiście jeszcze w roku 2000 rzadko kto traktował zdjęcia cyfrowe poważnie, ale sam posiadam aparat cyfrowy od 1994 roku. W 2004 można było kupić pierwszą cyfrową lustrzankę "dla ludu", Canona D-300, za tyle, ile dziś kosztuje przeciętna lustrzanka w markecie, czyli ok. 2,5 kzł. Inna sprawa, że lud wziął się za focenie dopiero, kiedy powkładano matryce do telefonów.

Pyskowice – Lubliniec (152)
Pyskowice – Lubliniec (152)

Opolanin (2020-11-30 08:35:01)

Bzdura, będzie oprócz tego jeszcze inny pośpiech z Katowic przez Ostrów na Poznań. (Podhalanin/Spodek) do końca sierpnia.

Gołańcz – Chodzież (378)
Gołańcz – Chodzież (378)

Michal__TG (2020-11-30 05:21:03)

Szkoda mostu. Dobrze, że wtedy przez przypadek go uwieczniłem.

Poznań Starołęka
Poznań Starołęka

irek (2020-11-30 03:09:12)

Prawdopodobnym końcem tych bocznic, to radosne lata 90 XX wieku kiedy to szalała "prywatyzacja", tory prowadziły generalnie do jednego z większych zakładów oponiarskich Stomil. Tu widać jak totalnie zakłady zostały odcięte od świata https://www.bazakole… Przez lata z tych bocznic korzystały różne mniejsze i większe firmy które tam się znajdowały, ale najlepszym klientem pekape to znajdujące się tam złomowisko. Jednak jaki jest stan obecny trudno mi powiedzieć. Na części tych terenów już dewloperka coś tam grzebie.

Piła Północ – Ulikowo (403)
Piła Północ – Ulikowo (403)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-11-29 23:57:39)

Można już "odtowarować" odcinek Piła - Wałcz, gdyż szynobusy, a nawet TLK "Staszic" (Szczecin - Lublin) już tu znowu kursują. Jednak od nowego rozkładu 2020/21 zostaną tutaj 3/4 kursy szynobusów w niepełnej relacji do/z Stargardu/Ulikowa a tylko 2 pary bezpośrednio do Szczecina.

Rudziska
Rudziska

Dawid Jastrzębski (2020-11-29 22:03:53)

Wnętrze opuszczonego dworca (części mieszkalnej) widocznego na zdjęciu zauważone na filmie nagranym w nocy przez eksploratorów: https://www.youtube.… Ale, że w nocy zajechać pod takie miejsce? To ja nawet bym nie miał tyle odwagi chyba ;). Pozwolę wspomnieć, że te budyneczki kolejowe są nieraz zdradliwe bo mówiąc wprost idzie wpaść w otchłań: https://www.bazakole… Cieszę się, że inni ludzie również odwiedzają takie niezwykłe miejsca jak np. ten - teren dawnej stacji Rudziska. O podobnym stanie figuruje jeszcze dworzec w Ochódnie, zdjęcia na dodanie na stronę i dworce z linii 259 wciąż czekają... tam za to okrutny dworzec w Parczu również świeżo co opuszczony jest. I jednak wielki ukłon należy się przede wszystkim dla redaktora naczelnego tej strony bo bez map i lokalizacji na stronie byśmy sobie nie poradzili ze znalezieniem takich miejsc oraz nawet świadomości o nich by zbytnio nie było!

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...