OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

wasiukibic (2020-01-27 21:52:01)

1. Gdyby to były Sanice to wschodni na wschodnim przyczółku byłoby oparte przęsło nurtowe, a tutaj rzeka płynie pod drugim przęsłem od prawej. Warunki terenowe od razu wykluczają więc to miejsce. Zwłaszcza, że koryto jest tu uregulowane. 2. Jak wspomniałeś, most był budowany od samego początku jako żelbetowy i dotrwał w takiej formie do zniszczenia w 1945, a tutaj mamy most stalowy, z kratownicą jazdą dołem. Nie wygląda to na żadną z wojskowych prowizorek (np. ESTB, jaką zastosowano w Tczewie), która mogłaby powstać na cele ćwiczeń wojskowych (poza tym LWP stosowała raczej mosty pontonowe). Także Sanice odpadają.

Duszniki Wielkopolskie
Duszniki Wielkopolskie

Marek Potocki (2020-01-27 21:45:30)

Można gdzieś o tych planach poczytać? Coś może zaczęto już realizować?

Żnin
Żnin

Marek Potocki (2020-01-27 21:41:20)

Dziękujemy, wystarczyło wiadomością napisać ;) https://www.bazakole… Googla nie wstawiam, Messtischblatt ładnie wszystko pokazuje.

Wałdowo Szlacheckie
Wałdowo Szlacheckie

ACdVL (2020-01-27 15:34:26)

Więc nie zdechła, na szczęście. :) Powiem jednak, że choć szanuję dokonania PESY, to jednak jak dla mnie wygodniejszy jest ten pierwszy pojazd. Jechałem VT kilka razy na trasie Brodnica-Jabłonowo Pom. i kiedyś w relacji Brodnica-Grudziądz i fajnie się jechało. No - ale wiadomo - każdy ser swego konesera ma.

Bytom – bocznice
Bytom – bocznice

ACdVL (2020-01-27 15:23:12)

Kolego - patrząc na to, co dzieje się z innymi pamiątkami przeszłości - dobre i to. Aczkolwiek rzeczywiście dbałość o dawne budynki czy urządzenia potencjalnie mogące stanowić zaczątek na coś niezwykłego to rzeczywiście coś jest nie halo...

KWK Bobrek - Ruch Centrum
KWK Bobrek - Ruch Centrum

janusz nowaczewski (2020-01-27 08:02:57)

Za kładką, po lewej stronie był Haldex "Centrum". W okolicach widocznych rur, leżących na ziemi znajdował się zbiornik zsypowy wraz z całą infrastrukturą.

Rybnik Gotartowice
Rybnik Gotartowice

bartek (2020-01-27 01:15:09)

Od 15.12.2019 nie zatrzymują się tutaj żadne pociągi z powodu najniższej frekwencji ze wszystkich stacji obsługiwanych przez Koleje Śląskie.

Nowa Sól – bocznice
Nowa Sól – bocznice

Cezary Mirowski (2020-01-27 00:33:56)

Hüttenbetriebe Krausewerk - Neusalz Oder https://kolejowekiel…

Grodzisk Wielkopolski
Grodzisk Wielkopolski

Jacek (2020-01-26 23:58:47)

W Parowoziku 2/1991 str.8.9 jest opis stacji Grodzisk WLKP i stary plan stacji z wyjściem linii na Opalenicę.

Szczecin Dąbie – Szczecin Port Centralny
Szczecin Dąbie – Szczecin Port Centralny

Darek Nowak (2020-01-26 22:32:54)

Ten most był zbudowany pózniej nad ul. Hangarowa.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...