OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Wałcz Raduń
Wałcz Raduń (woj. zachodniopomorskie)
Żnin
Żnin (woj. kujawsko-pomorskie)
Żnin
Żnin (woj. kujawsko-pomorskie)
Wałcz Raduń
Wałcz Raduń (woj. zachodniopomorskie)
Wałcz Raduń
Wałcz Raduń (woj. zachodniopomorskie)
Barcin
Barcin (woj. kujawsko-pomorskie)
Barcin
Barcin (woj. kujawsko-pomorskie)
Piechcin
Piechcin (woj. kujawsko-pomorskie)
Piechcin
Piechcin (woj. kujawsko-pomorskie)
Wałcz Raduń
Wałcz Raduń (woj. zachodniopomorskie)
Wałcz Raduń
Wałcz Raduń (woj. zachodniopomorskie)
Wałcz
Wałcz (woj. zachodniopomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Czekanów Śląski
Czekanów Śląski

wasiukibic (2019-12-08 21:53:49)

Pytanie czy wie, że zdjęcie znalazło się na naszej stronie?

Czekanów Śląski
Czekanów Śląski

janusz nowaczewski (2019-12-08 21:49:39)

https://fotopolska.e… tutaj jest autor podany :)

Oława Port
Oława Port

ACdVL (2019-12-08 20:40:29)

Lata temu, gdym jeszcze mieszkał w Oławie i jechałem z wycieczką do Ścinawy Małej to na torach przy elewatorze widziałem lokomotywę manewrową (prawdopodobnie SM03) z platformą. Pamiętam, że tory jeszcze istniały w 2005 roku, choć rozebrano już odcinek do ERG-u (daw. Ergisu). Pamiętam też węglarki na terenie dawnej huty Oława. Trudno uwierzyć, że wszystko zostało zwinięte, no ale cóż... Takie teraz czasy, iż rządzą pojazdy drogowe, a na kolej powoli brakuje miejsca, czego przykład widzimy choćby w Oławie, choćby w Jelczu-Laskowicach (gdzie też przez pewien czas mieszkałem). A nieopodal rozjazdów torów do ERG-u odgałęziała się też bocznica do Gaspolu.

Tarnowske Góry Olmet
Tarnowske Góry Olmet

Jacek (2019-12-08 19:50:12)

Z tego co wiem lokomotywy złomują na miejscu u właściciela , ale już z Tarn.Gór były przywożone ET22 i cięte w obecności upoważnionego pracownika Cargo, numerów nie znam.

Kościan
Kościan

Mateusz Kiszka (2019-12-08 16:18:49)

No to ja teraz zadam pytanie : dlaczego Kościan będzie mieć dalej 3 krawędzie peronowe skoro planuje się PKM w przyszłości?? Czyli modernizacja ta to de facto konserwacja status quo?? Jak to jest, że taki Buk, Opalenica, Kostrzyn Wkp, Strzalkowo, Kramsk czy Kłodawa otrzymały 4 krawędzie peronu, dzięki czemu jest szansa na wyprzedzanie wolnych składów przez szybkie??

Ścinawa
Ścinawa

wasiukibic (2019-12-08 00:38:23)

Nie mniej jednak dobrze, że po likwidacji przewozów na odcinku Legnica - Rawicz peron 2 znalazł nowe zastosowanie dla ruchu aglomeracyjnego wokół Wrocławia. Od nowego roku po tym odcinku Nadodrzanki ma jechać mniej icków, za to liczba aglo ma się zwiększyć. Szkoda tylko, że obok wylotu na Oleśnicę odcinek Wrocław - Rudna Gwizdanów to jedna z najgorszych, wiecznie niedorobionych tras w aglomeracji.

Kopalnia Nowy Wirek
Kopalnia Nowy Wirek

wasiukibic (2019-12-08 00:15:46)

Dokładnie, wszystkie tory rozebrane, po drugiej stronie wiaduktu wykop zasypany. Cześć obiektów przejęta przez oddział demontażowy urządzeń górniczych, reszta albo rozebrana albo czeka na najemców.

Wolsztyn – Żagań (371)
Wolsztyn – Żagań (371)

wasiukibic (2019-12-07 23:39:04)

Zdjęcie, które obrazuje przejście przebiegu 14 z dawnego toru linii 371 na swój pierwotny obrazuje zdjęcie, które wrzuciłem: https://www.bazakole… (sytuacja od strony Żagania). Jeżeli chodzi o wjazd od strony Głogowa, to tam sytuacja wróciła do stanu sprzed wybudowania linii do Wolsztyna, tzn. północny tor 14 wchodzi na północną stronę mostu - na wprost. W czasie gdy 371 i 14 szły na nim równolegle, północny, ocalały tor 14 wchodził na południową stronę mostu i wtedy faktycznie mielibyśmy łuk. O zdjęcia Czerwonego Mostu jest ciężko, miałem przyjemność "przerzucić" kilka tysi archiwalnych fotek ale jakoś 14 w latach 80. była słabo obfocona. Może Miłosz coś będzie miał w swoich archiwach. P.S. - po prostu Wasiu.

Mierzęcice Zawierciańskie
Mierzęcice Zawierciańskie

Damian Stupień (2019-12-07 22:55:14)

Dzięki. Uzupełniłem opis bocznicy.

Kopalnia Szombierki
Kopalnia Szombierki

Dawid Jastrzębski (2019-12-07 22:52:31)

Dzięki. Jeszcze jedno zdjęcie tam było zgłaszane to ponownie zgłoszenie wysłałem. U mnie niestety ostatnio słabo z czasem, ale wziąłem się chociaż nieco za poprawki w węźle trójmiejskim. Sporo zdjęć się tam mimo wszystko sprawdziło sądząc bo ilości odsłon.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...