OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Kochanowice
Kochanowice (woj. śląskie)
Kochanowice
Kochanowice (woj. śląskie)
Pyskowice
Pyskowice (woj. śląskie)
Dzierżno
Dzierżno (woj. śląskie)
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra (woj. śląskie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)
Manasterz
Manasterz (woj. podkarpackie)
Manasterz
Manasterz (woj. podkarpackie)
Manasterz
Manasterz (woj. podkarpackie)
Kańczuga
Kańczuga (woj. podkarpackie)
Kańczuga
Kańczuga (woj. podkarpackie)
Kańczuga
Kańczuga (woj. podkarpackie)
Kańczuga
Kańczuga (woj. podkarpackie)
Kańczuga
Kańczuga (woj. podkarpackie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)
Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)

Jacek (2020-12-01 12:47:04)

Znam te szlaki, czy przejeżdżone, czy z Og. Bazy Kolejowej i oglądałem zapełnienie tamtych pociągów, nie tylko w dzień. 27 lat mieszkałem w Kostrzynie n/Odrą. Skoro są plany obudowy połączeń Kostrzyn/Gorzów Pyrzyce-Stargard celem stworzenia połączenia do Szczecina to dalej powtarzam będą jeździć tymi pociągami tylko kolejarze i miłośnicy kolei. Reszta czasami się przejedzie plastikiem dla uciechy, przy dobrej pogodzie, bo nie trzeba się przesiadać. Większość pojedzie po staremu autobusami lub prywatnymi samochodami.

Braniewo
Braniewo

basia (2020-12-01 11:32:56)

Czy w budynku dworca znajdują się mieszkania?

Żagań
Żagań

Givexnine Poznań (2020-12-01 11:14:01)

Dziwną jest likwidacja pociągu do Berlina - niedawno (chyba jeszcze w tym roku) woj. dolnośląskie zapewniało, że kursowanie pociągu zostanie utrzymane minimum do 2022, a tymczasem już teraz został on zlikwidowany, nie widnieje nawet w rocznym rozkładzie jazdy. Chyba, że jechać będzie bez zatrzymania w Żaganiu i Żarach, a może ma to związek z wznowieniem EC Wawel, który częściowo pokrywa się z "Pociągiem do kultury".

Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska

wasiukibic (2020-12-01 10:35:24)

No tak, te nieszczęsne "obiegi" taboru powodowały (i często do tej pory powodują) niedostosowanie pojemności taboru do zapotrzebowania, lub (co gorsza) kuriozalne godziny kursowania. Pal licho, jak tylko w jedną stronę kurs był typowym podsyłem (co i teraz jest praktykowane). Koncentrując się jednak na wyżej wymienionych okolicach. Bipę pędzono z Żagania do Lubska jako popołudniowy kurs, co w sumie na przełomie lat 80./90. mogło wydawać się sensowne, bo Żagań był wtedy węzłem, na którym pracowało kilkaset osób, w dodatku pełną parą pracowały miejscowe fabryki tekstylne, czy tez "Zamex", ale w praktyce byłem świadkiem czego innego. Nie wiem, czy miałem takie szczęście, czy po prostu była to sytuacja permamentna, przez nikogo niezweryfikowana. Kurs powrotny z Lubska raczej na pewno nie wymagał obsady aż tak pojemnego taboru, gdyż było to już grubo po zakończeniu zmiany "Luweny", fabryki butów, "Magnolii", "Nowaru" etc. W dodatku (co widziałem naocznie) mnóstwo pracowników z okolicznych wiosek dojeżdżało autobusami (bądź regularnymi kursami, bądź "przewozami pracowniczymi").

Leszno
Leszno

Arek Stamm (2020-12-01 10:22:08)

Zmieniłbym opis zdjęcia, ponieważ na pierwszym planie są zasobniki do nawęglania parowozów, a nie do napełniania zbiorników piaskiem. Elementu urządzeń do napełniania piaskiem widać w tle, za żurawiem wodnym.

Gryfów Śląski
Gryfów Śląski

Przemysław Warczyński (2020-12-01 08:11:36)

Podoba mnie się to zdjęcie!

Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto (264)
Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto (264)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-11-30 23:01:28)

Tutaj jest historia kolejki podobnej do tej, odchodzącej od Ostbahn blisko Berlina, tyle że zelektryfikowanej dopiero w 1930 roku. https://buckower-kle… Tak więc zamiast zostawić ten kawałek 2.5 km który nikomu nie wadził jako jedna z najstarszych linii elektrycznych na świecie to zrobiono jak zrobiono. https://www.youtube.…

Jastrzębie Pomorskie
Jastrzębie Pomorskie

JERRY (2020-11-30 21:38:03)

Proszę mi powiedzieć dla kogo był ten rozkład? W tamtym roku jechałem raz tym pociągiem i puuuuusto było...

Bojanowo – Odrzycko (372)
Bojanowo – Odrzycko (372)

Jacek (2020-11-30 21:02:22)

Jest umowa na przejęcie odcinka linii przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego https://elka.pl/cont… dobra wiadomość.

Lubliniec
Lubliniec

irek (2020-11-30 17:22:16)

OK, nie dotyczy to tego konkretnego miejsca, tylko mi ciśnienie podnoszą "opinie" tu i w innej netowej rzeczywistości w temacie Zlikwidować...Ograniczyć...Po co to...Gdzie rachunek ekonomiczny...Transport publiczny NIGDY nigdzie nie był rentowny i nie przynosił zysków. Transport publiczny to coś więcej jak zwykła prostacka ekonomia! Transport publiczny to nic innego jak strategia. Tak jak energia, wodociągi, elektrociepłownie i jeszcze kilka innych tematów! Mam pytanie do WROGÓW transportu kolejowego - A co powiedzie mądrale że są takie miasta w których transport publiczny jest za darmo i kursuje bez znaczenia na porę dnia i nocy!

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...