OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Skandawa – Kotki
Skandawa – Kotki

Jakub - przyszły MASZYNISTA (2019-04-21 02:32:33)

A cóż to za ścieżka wydeptano na środku? ;)

KWK Pokój
KWK Pokój

wasiukibic (2019-04-20 23:22:01)

Stary numer - łączy się kilka kopalń w jedną, po czym likwiduje się "tylko" jeden z ruchów nowego podmiotu (czyli de facto jedną z kopalń przed połączeniem). Inna kwestia, czy ten zakład był rentowny i czy były jakiekolwiek szanse na uzyskanie rentowności w przyszłości.

(Железнодорожный -) Wielewo – Anielin Gradowo (205)
(Железнодорожный -) Wielewo – Anielin Gradowo (205)

Jacek (2019-04-20 23:05:00)

Rosjanie i inne kraje prorosyjskie stosują większe naciski na oś niż nasze 22,5 tony. Dopuszczalny nacisk dochodzi nawet do 30 ton, więc być może tu, według projektu, zrobiono na zapas.

Nowa Rola
Nowa Rola

wasiukibic (2019-04-20 12:07:19)

Tego piesia już chyba nie ma...

Nowa Rola – bocznice
Nowa Rola – bocznice

Andrzej Klauza (2019-04-19 12:14:28)

No własnie żeberka żadnego tam nie było, tylko wykolejnica. Być może był wymóg wpychania wagonów na bocznicę, aby lokomotywa była zawsze od strony stacji.

Nowa Rola – bocznice
Nowa Rola – bocznice

wasiukibic (2019-04-19 10:55:41)

Tytułem dopowiedzenia - nie chcę zamieszczać kadru obejmującego zasięgiem teren na lewo od widocznego, z uwagi na to, że ten malowniczy zakątek jest strasznie zanieczyszczony, aż przykro na to patrzeć i wstyd pokazywać... Strach pomyśleć, co zostało już utopione w tej lazurowej wodzie i co jeszcze zostanie.

Nowa Rola – bocznice
Nowa Rola – bocznice

wasiukibic (2019-04-19 10:42:38)

Mapa topograficzna w skali 1:10.000, które skan jest dostępny na Geoportalu, przedstawia nitkę wąskich torów, która biegnie od rampy w kierunku glinianki, w orientacji zachód-wschód, prostopadle do bocznicy normalnotorowej. Na mapach poniemieckich, które sprawdzałem na mapsterze, tego toru zaznaczonego nie ma - być może z uwagi na mniejszą skalę. Tor wąski szedł na lewo od widocznych w tle ruin. Szyn żadnych nie znalazłem. Może na terenie wyrobiska leżą jakieś pozostałości ale to zadanie dla nurka. Jeżeli masz dostępne jakieś mapy tego terenu w skali 1:10.000 inne niż na Geoportalu, to można temat potwierdzić. To co widzisz na zdjęciu to na pewno są drewniane podkłady - ślad po przejeździe kolejowym w drodze gruntowej. Na mapie jest tu nawet oznaczona mijanka. Za moimi plecami jest wyrobisko glinianki, do której tor/tory schodziły po delikatnej rampie ziemnej. Szerszego kadru w drugą stronę nie pokażę - z litości dla miejscowych syfiarzy, którzy w sposób niemiłosierny zaśmiecili ten uroczy zakątek terenu.

Kępno
Kępno

Lukasy (2019-04-19 00:27:29)

To jest nastawnia dysponująca.

Miączyn
Miączyn

wasiukibic (2019-04-18 19:55:02)

Teraz nawet już tego nie ma. Na miejscu dworca i peronu powstał oddział firmy Sobianek, który zajmuje się sprzedażą opału, środków ochrony roślin, nawozów, nasion, etc: https://sobianek.pl/…

Śniadowo – Łomża (49)
Śniadowo – Łomża (49)

Łukasz Kiąca (2019-04-18 19:11:22)

Artykuł z 05.03.br o rozpoczęciu prac remontowych na linii. Dowożone będzie nią kruszywo niezbędne do budowy obwodnicy Konarzyc. https://mylomza.pl/a…

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...