OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Mońki
Mońki (podlaskie)
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski (zachodniopomorskie)
Mońki
Mońki (podlaskie)
Mońki
Mońki (podlaskie)
Zastocze
Zastocze (podlaskie)
Zastocze
Zastocze (podlaskie)
Knyszyn
Knyszyn (podlaskie)
Knyszyn
Knyszyn (podlaskie)
Knyszyn
Knyszyn (podlaskie)
Knyszyn
Knyszyn (podlaskie)
Knyszyn
Knyszyn (podlaskie)
Borsukówka
Borsukówka (podlaskie)
Borsukówka
Borsukówka (podlaskie)
Fasty
Fasty (podlaskie)
Fasty
Fasty (podlaskie)
Żytkowice
Żytkowice (mazowieckie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Jaworzyna Śląska
Jaworzyna Śląska

Jarosław Lizak (2018-03-18 21:44:28)

w kierunku Zgorzelca????????

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

wasiukibic (2018-03-18 20:06:06)

I pewnie tak już pozostanie, bo ruch jest tu znikomy, choć w 14 tkwi duży potencjał, to jednak władze III (IV?) RP zdają się go nie dostrzegać. Obecnie trzeba mieć szczęście, żeby na odcinku Głogów - Żagań natrafić na pociąg, a jeszcze w latach 80. jeździło nią mnóstwo towarów (m.in. dla/do Ruskich). Niedawno miałem okazję stać pod szlabanem w Niegosławicach, zaczepił mnie jeden dziadek mówiąc, że nie ma się co zżymać, bo kiedyś to trzeba było znać rozkład jazdy na pamięć, żeby nie wystać się jak głupek pod szlabanem, który potrafił być zamknięty i pół godziny.

Wałbrzych Główny
Wałbrzych Główny

wasiukibic (2018-03-18 19:59:02)

W Picu zostanie pewnie to, co jest - czyli kilka (kilkanaście?) lokomotywowni w strategicznych punktach w Polsce, głównie w największych węzłach kolejowych. Z resztą, jak to napisał jeden z przedmówców, w ramach oszczędności tabor będzie serwisowany i odstawiony na bocznych torach i niech się dzieje, co chce.

Wałbrzych Główny
Wałbrzych Główny

wasiukibic (2018-03-18 19:47:01)

Wpierw należałoby wyremontować tunel pod Małym Wołowcem, a na to się nie zanosi. Drugi tor jest już praktycznie od Jedliny Zdrój i tylko w wyniku likwidacji posterunku został on wyłączony z eksploatacji, więc jest szansa, że po reaktywacji stacji zostanie na nim wznowione kursowanie pociągów. Nie mniej jednak - zazdroszczę Ci optymizmu.

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Ciekawy (2018-03-17 23:34:38)

to nie dobrze, kolejny powiat bez kolei, to straszne!

Mońki
Mońki

roman paul poznań (2018-03-17 20:44:22)

w latach 70-tych jeździłem 3x służbowo z Poznani do Białegostoku na komisję powypadkową jechaliśmy przez Olsztyn jak już robiło się jasno i widzieliśmy Mońki acha to czas przygotowania się do wysiadki, ładny budynek niestety te płyty wiórowe zamiast okien szpecą totalnie, szkoda, żal

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Przemysław Król (2018-03-17 20:36:25)

Bo PKP PLK wymyśliła sobie że linia 146 będzie linią dojazdową do węglówki dla pociągów towarowych dlatego likwiduje perony i przystanki na tej linii.

Zdjęcia niezidentyfikowane
Zdjęcia niezidentyfikowane

Maciuś (2018-03-17 19:06:37)

Patrząc na ten łuk masz zapewne rację, bo nigdzie w pobliżu Kobierzyc, tory nie są położone na takim łuku jak w miejscu, które wskazałeś na mapie. Jedno jest raczej pewne, że nie jest to kierunek na Wrocław. Z Wrocławia do Kobierzyc linia była kiedyś dwutorowa, tak więc ślady po drugim torze byłby widoczne w terenie (np szerszy nasyp), nawet w roku 1983, z którego pochodzi, według opisu zdjęcie.

Papiernia
Papiernia

DB (2018-03-17 13:34:21)

W jakim okresie była w/w sytuacja?

Wrocław Główny
Wrocław Główny

Matiii734 (2018-03-17 09:40:40)

Dzięki

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...