OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Złotoryja
Złotoryja (dolnośląskie)
Złotoryja
Złotoryja (dolnośląskie)
Złotoryja
Złotoryja (dolnośląskie)
Złotoryja
Złotoryja (dolnośląskie)
Trawniki
Trawniki (lubelskie)
Trawniki
Trawniki (lubelskie)
Sława Wielkopolska
Sława Wielkopolska (wielkopolskie)
Jaszczów
Jaszczów (lubelskie)
Jaszczów
Jaszczów (lubelskie)
Jaszczów
Jaszczów (lubelskie)
Jasło
Jasło (podkarpackie)
Łupków
Łupków (podkarpackie)
Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne (podkarpackie)
Krościenko
Krościenko (podkarpackie)
Ełk
Ełk (warmińsko-mazurskie)
Ełk
Ełk (warmińsko-mazurskie)
Zaniemyśl
Zaniemyśl (wielkopolskie)
Zaniemyśl
Zaniemyśl (wielkopolskie)
Biecz
Biecz (małopolskie)
Nysa
Nysa (opolskie)
Nysa
Nysa (opolskie)
Chechło
Chechło (łódzkie)
Chechło
Chechło (łódzkie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

W , Ostrowski (2018-03-19 10:10:26)

Na terenach Prus Wschodnich sowieckie "trofejszczyki " ogołocili niemal wszystkie linie z torów , robili co chcieli i rabowali co tylko się dało do sierpnia 1945 , część z tych lini została odbudowana być może kosztem tych właśnie .... drugich torów na zachodzie ;)

Środa Wielkopolska Miasto
Środa Wielkopolska Miasto

marcin (2018-03-19 08:36:40)

Widok w kierunki zachodnim! W kierunku Środa Wlkp. Wąskotorowa i dalej w kierunku Zaniemyśla, w tle budynki parowozowni.

Wyrzyska Kolej Powiatowa – bocznice
Wyrzyska Kolej Powiatowa – bocznice

octanq (2018-03-19 01:44:14)

Po weekendzie spędzonym na analizowaniu starych map: Najbardziej pasuje miejsce: a) https://goo.gl/maps/… czyli Dwór Lubaszcz, bocznica szlakowa pomiędzy Olszewką Wyrz. a Śmielinem (nie ma w bazie kolejowej pl) por. z: b) http://maps.mapywig.… c) http://maps.mapywig.… d) http://maps.mapywig.… Wprawdzie nie było tam rozkładowego postoju/relacji poc. pasażerskiego, ale wszystko było możliwe. Przydałaby się wizja lokalna. Może ktoś chętny?

Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne

fa so la (2018-03-18 23:21:25)

cudo!

Jaworzyna Śląska
Jaworzyna Śląska

fa so la (2018-03-18 23:20:46)

Dokładnie tak!!!!!!! Tam gdzie koniec linii 274 :)))

Wałbrzych Główny
Wałbrzych Główny

wasiukibic (2018-03-18 19:59:02)

W Picu zostanie pewnie to, co jest - czyli kilka (kilkanaście?) lokomotywowni w strategicznych punktach w Polsce, głównie w największych węzłach kolejowych. Z resztą, jak to napisał jeden z przedmówców, w ramach oszczędności tabor będzie serwisowany i odstawiony na bocznych torach i niech się dzieje, co chce.

Wałbrzych Główny
Wałbrzych Główny

wasiukibic (2018-03-18 19:47:01)

Wpierw należałoby wyremontować tunel pod Małym Wołowcem, a na to się nie zanosi. Drugi tor jest już praktycznie od Jedliny Zdrój i tylko w wyniku likwidacji posterunku został on wyłączony z eksploatacji, więc jest szansa, że po reaktywacji stacji zostanie na nim wznowione kursowanie pociągów. Nie mniej jednak - zazdroszczę Ci optymizmu.

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Ciekawy (2018-03-17 23:34:38)

to nie dobrze, kolejny powiat bez kolei, to straszne!

Mońki
Mońki

roman paul poznań (2018-03-17 20:44:22)

w latach 70-tych jeździłem 3x służbowo z Poznani do Białegostoku na komisję powypadkową jechaliśmy przez Olsztyn jak już robiło się jasno i widzieliśmy Mońki acha to czas przygotowania się do wysiadki, ładny budynek niestety te płyty wiórowe zamiast okien szpecą totalnie, szkoda, żal

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Przemysław Król (2018-03-17 20:36:25)

Bo PKP PLK wymyśliła sobie że linia 146 będzie linią dojazdową do węglówki dla pociągów towarowych dlatego likwiduje perony i przystanki na tej linii.

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...