OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Galeria zdjęć użytkownika Krzysztof Poliński

Sortuj wg od:
Obraz
Odsłon : 378
Boniewo
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen, www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-25;
Kolejny dokument autorstwa p. Gunnara W. Christensena, przedstawiający krzyżowanie się czterech pociągów na stacji w Boniewie. Cykl ten powtarzał się w ciągu dnia trzykrotnie. Zdjęcie przedstawia “zlot” południowy (od godz. 11.53 do 12.26). Poranny miał miejsce około 5, wieczorny około 20. Na pierwszym planie, prowadząca tendrem naprzód pociąg relacji Dobre Aleksandrowskie - Krośniewice lokomotywa Px48-1725. Na torze najbliższym dworca, kolejny peiks z pociągiem mieszanym Włocławek Wąsk. - Sompolno, zaś obok odpowiednik w kierunku przeciwnym. Po prawej stronie, realizujący dwuminutowy postój wagon motorowy MBxd1-166, obsługujący połączenie Krośniewice - Dobre Aleksandrowskie. Z racji konieczności wodowania lokomotyw parowych, pociągi przez nie prowadzone spędzały tu nawet 25 minut. W tym czasie bufet kolejowy na dworcu w Boniewie przechodził prawdziwe oblężenie… Widok na północny wschód (Jerzmanowo, Włocławek, Dobre Aleks.).
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; sygnalizacja/słupki/znaki itp.; tabor; wydarzenia i ludzie

Stacja: Boniewo

Obraz
Odsłon : 204
Procyń
powiększ
Autor: PSP Mogilno
Przesłał: polo; data: 2016-12-05;
Budynek stacji w Procyniu strawił pożar, który wybuchł tuż po północy w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. Jego zarzewie znajdowało się w obrębie drewnianej klatki schodowej, prowadzącej na piętra. Płomienie szybko objęły konstrukcję stropu oraz eternitowe poszycie dachu. Mimo sprawnej akcji przybyłych na miejsce jednostek JRG Mogilno, JRG Inowrocław oraz OSP Gębice, górna część budynku spłonęła. Na szczęście obyło się bez ofiar, gdyż budynek był już wtedy niezamieszkały (źródło: pspmogilno.pl).
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; wydarzenia i ludzie

Stacja: Procyń

Obraz
Odsłon : 144
Grodków Śląski
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Wiata na peronie drugim, która sięgała niegdyś przejścia podziemnego między peronami drugim i trzecim (za plecami fotografującego). Ślad trzeciego peronu widoczny jest w paśmie królujących po lewej stronie traw. Stamtąd odprawiano niegdyś pociągi w kierunku Głębokiej Śląskiej, Strzelina i Otmuchowa. W latach świetności węzłowa stacja w Grodkowie tętniła życiem, gwarantując miastu połączenia z wieloma dużymi ośrodkami: Wrocławiem, Opolem, Kędzierzynem a nawet z Bytomiem… Teraz do dyspozycji pasażerów pozostał lokalny, w dodatku na maksa skomplikowany rozkład jazdy, dotyczący głównie odcinka Nysa - Brzeg. Widok w kierunku Brzegu.
Tagi: ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Grodków Śląski

Obraz
Odsłon : 68
Grodków Śląski
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Dworzec w Grodkowie Śląskim przechodzi remont, choć jego przyszłe przeznaczenie wydaje się być nieco odległe od tematu kolei (mieszkania, Straż Miejska, salon fryzjerski, przychodnia NFZ)… Niegdyś bydynek stacyjny zajmowały biura dyżurnego ruchu i zawiadowcy stacji, kasy biletowe, przechowalnia bagażu, poczekalnia, restauracja… O tempora, o mores…
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Grodków Śląski

Obraz
Odsłon : 71
Grodków Śląski
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Zamknięte przejście podziemne, łączące niegdyś ruchliwe perony drugi z trzecim, skąd odjeżdżały pociągi do Głębokiej Śląskiej, Strzelina i Otmuchowa… Dziś trzeciego peronu już nie ma…
Tagi: ciekawostki; detale; przejścia nad/podziemne

Stacja: Grodków Śląski

Obraz
Odsłon : 102
Wójtowice
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Panorama wyjazdu z dawnego przystanku Wójtowice w kierunku Grodkowa. W oddali widać samochód ekipy konstruktorów, przetwarzających starotorze na potrzeby ścieżki rowerowej. Dawną linię przecina przejazd na lokalnej drodze Sulisław (w lewo) - Grodków (w prawo).
Tagi: ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne; przejazdy i przejścia naziemne (drogowe); szlak (trasa)/pojedyncze tory

Stacja: Wójtowice

Obraz
Odsłon : 62
Wójtowice
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Widok z przejazdu z lokalną drogą Wójtowice (w lewo) - Sulisław - Gałązczyce (w prawo). Po torach w przejeździe nie ma śladu. Widoczna zachowana krawędź peronowa. Kierunek Głęboka Śląska i Otmuchów.
Tagi: ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne; przejazdy i przejścia naziemne (drogowe); szlak (trasa)/pojedyncze tory

Stacja: Wójtowice

Obraz
Odsłon : 78
Wójtowice
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Budynek dawnego przystanku Wójtowice. Wyremontowany i monitorowany obiekt jest własnością prywatną, ale wciaż stoi pusty… Ani śladu po dawnych oznaczeniach kolejowych. Granicę peronu wyznacza widoczna w tle linia drzew. W prawo do Głębokiej Śląskiej i Otmuchowa, w lewo do Grodkowa.
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; panoramy/widoki ogólne

Stacja: Wójtowice

Obraz
Odsłon : 63
Wójtowice
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-10;
Krawędź peronowa dawnego przystanku Wójtowice wraz z wybraną podsypką. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem starotorza jako szlaku pieszo - rowerowego. Widok z przejazdu z lokalną drogą Wójtowice - Sulisław. Do Głębokiej Śląskiej na wprost, Grodków za nami.
Tagi: ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne

Stacja: Wójtowice

Obraz
Odsłon : 83
Otwock
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-07;
Nowo zbudowany, „lubelski“ wiadukt nad ul. Orlą. W następnej kolejości renowację przejdzie widoczny w tle, wciąż użytkowany przez KM wiadukt „warszawski“.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; ciekawostki; mosty/wiadukty/estakady/przepusty; panoramy/widoki ogólne

Stacja: Otwock

Obraz
Odsłon : 77
Otwock
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-07;
Prace nad budową przejścia podziemnego, łączącego perony 1 - 3 trwają w najlepsze. W prawo kierunek Warszawa, w lewo Lublin.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; przejścia nad/podziemne

Stacja: Otwock

Obraz
Odsłon : 64
Otwock
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-07;
Budowa peronu 1, który docelowo będzie liczyć 400 metrów. Tu będą przyjmowane pociągi, jadące w kierunku Lublina.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; ciekawostki; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Otwock

Obraz
Odsłon : 78
Otwock
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-07;
Budynek dworca w Otwocku, widziany z jedynego, pozostałego jeszcze peronu 3. Pomiędzy kozłem oporowym a widocznym już, gotowym podłożem pod drugi tor powstanie peron 2, po prawej zaś widać elementy powstającego peronu 1. Widok w kierunku południowo-wschodnim.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; budynki dworcowe; ciekawostki; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Otwock

Obraz
Odsłon : 67
Otwock
powiększ
Autor: polo
data: 2018-06-07;
Widok spod obszernego zadaszenia budynku stacji w Otwocku. Od lewej: budowa czterystumetrowego peronu „lubelskiego“, obok gotowa podsypka pod docelowy tor linii podmiejskiej wraz z krawędzią peronową. Po prawej szykujący się do odjazdu pociąg SKM linii S1 do stacji Warszawa Służewiec, pozostały jeszcze „warszawski“ peron 3, który również zostanie przebudowany do długości 400 metrów oraz słabo widoczny, tymczasowy peron 4, obsługujący ruch KM. Finalnie, cała sieć torowa oraz trakcja elektryczna wraz z widocznymi w oddali torami odstawczymi zostanie kompletnie przebudowana. Remont przejdzie też budynek dworca. Kierunek północny zachód.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; budynki dworcowe; ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Otwock

Obraz
Odsłon : 400
Karczmiska
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-04-07;
Prowadzony przez lokomotywę Lxd2 pociąg osobowy pokonuje przejazd drogowy w DP nr 824 Puławy - Opole Lubelskie - Annopol, docierając do stacji Karczmiska. Przed nim widoczny wyjazd na nieużytkowany już wtedy w ruchu pasażerskim odcinek do Wilkowa. Karczmiska nie były stacją przelotową. Pociągi do / z Nałęczowa Wąsk., Poniatowej i Opola Lubelskiego zmieniały tu kierunek jazdy. Trudno więc określić relację widocznego na zdjęciu składu. Uwagę zwraca za to znajdujący się na wagonie 3Aw, bardzo rzadko spotykany na wąskich torach świetlny sygnał końca pociągu.
Tagi: ciekawostki; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; tabor

Stacja: Karczmiska

Obraz
Odsłon : 90
Nieżychowo Zakłady Przemysłowe
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Widok ogólny na leżący w granicach osady Nieżychowo przystanek Zakłady Przemysłowe. Na wprost linia wiedzie do Białośliwia, przecinając niebawem DK nr 10. Za nami kierunek Łobżenica i Nakło nad Notecią, a prowadzący łukiem tor to bocznica do zakładów.
Tagi: budynki dworcowe; budynki związane z prowadzeniem ruchu; ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)

Stacja: Nieżychowo Zakłady Przemysłowe

Obraz
Odsłon : 69
Nieżychowo Zakłady Przemysłowe
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Budynek stacyjny w Zakładach Przemysłowych mieścił pomieszczenia kasy i poczekalni. W latach świetności pracowali tu zawiadowca stacji i dużurny ruchu, obsługujący intensywny ruch towarowy. Widok w kierunku Czajcz i Łobżenicy oraz pozostającego poza kadrem odbicia linii na Radzicz Rozgraniczenie i Nakło nad Notecią.
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Nieżychowo Zakłady Przemysłowe

Obraz
Odsłon : 62
Nieżychowo Zakłady Przemysłowe
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Już w połowie lat 70-tych ub.w. rozkład jazdy pociągów osobowych nie robił zbyt wielkiego wrażenia… Mimo, iż Zakłady Przemysłowe były stacją węzłową (tu linia z Białośliwia dzieliła się na kierunki do Wysokiej przez Łobżenicę oraz Nakła nad Notecią przez Radzicz Rozgraniczenie), w użytkowaniu pozostawała jedynie ta pierwsza. Mało użytkowane połączenie nakielskie zawiesiło przewozy pasażerskie w maju 1960 roku, wcześniej pokonywane przez zaledwie jedną parę pociągów, w dodatku dwa, trzy razy w tygodniu. Po wygaszeniu ruchu osobowego, linia wykorzystywana była wyłącznie przez pociągi towarowe.
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; detale; tablice informacyjne/plakaty/ogłoszenia

Stacja: Nieżychowo Zakłady Przemysłowe

Obraz
Odsłon : 84
Nieżychowo Zakłady Przemysłowe
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Wjazd na teren dawnej cukrowni, będącej przed wojną częścią majątku Komierowskich. Po wojnie zakład znacjonalizowano, ale pracy cukrowni nie przerwano:) Upadła dopiero na początku lat 70-tych ub.w., przekształcona w filię Zakładów Budowy Maszyn „Makrum“. Ta z kolei dotrwała do lat 80-tych… Dziś teren pozostaje opuszczony, a z licznych, okazałych fabrycznych budynków z czerwonej cegły pozostały tylko kikuty…
Tagi: budynki towarzyszące (inne); ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; tabor

Stacja: Nieżychowo Zakłady Przemysłowe

Obraz
Odsłon : 99
Witosław Wąskotorowy
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Widok z peronu stacji Witosław na część wąską. Przejście przez tory zabezpieczał szlaban. Na zdjęciu budynek dworcowy oraz gotowy do odjazdu pociąg relacji Witosław Wąskotorowy - Wysoka przez Łobżenicę z lokomotywą T49-111 „Ryś“ na czele. Kierunek północny zachód.
Tagi: budynki dworcowe; budynki towarzyszące (inne); budynki związane z prowadzeniem ruchu; ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; przejazdy i przejścia naziemne (drogowe); tabor

Stacja: Witosław Wąskotorowy

Obraz
Odsłon : 91
Witosław Wąskotorowy
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Prowadzony przez lokomotywę T49-111 „Ryś“ pociąg z Wysokiej Wąskotorowej przez Łobżenicę dotarł do stacji docelowej Witosław Wąskotorowy. Była ona styczna ze stacją normalnotorową Witosław, położoną na linii nr 281 Oleśnica - Chojnice. W oddali widać perony oraz wyjazd na północny zachód w kierunku Więcborka i Chojnic (tor 1435 mm.) oraz Liszkowa i Łobżenicy (tor 600 mm.).
Tagi: budynki dworcowe; ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; tabor

Stacja: Witosław Wąskotorowy

Obraz
Odsłon : 74
Izabela
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Pociąg z Wysokiej Wąskotorowej przez Łobżenicę do Witosławia na przystanku o wdzięcznej nazwie Izabela…
Tagi: ciekawostki; infrastruktura do obsługi taboru ; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; tabor

Stacja: Izabela

Obraz
Odsłon : 105
Liszkowo Rozgraniczenie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tok-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Poranny pociąg nr 5853 relacji Łobżenica - Witosław Wąskotorowy z lokomotywą T49-111 "Ryś" na czele dotarł do węzłowej stacji Liszkowo Rozgraniczenie. Stąd linia wiodła do Witosławia (prosto, zgodnie z czołem lokomotywy) oraz Trzeciewnicy i Nakła nad Notecią (tor po lewej stronie kadru). Ruch osobowy prowadzony był już tylko na odcinku do Witosławia, zaś kierunek nakielski zdominowały przewozy towarowe.
Tagi: ciekawostki; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; tabor

Stacja: Liszkowo Rozgraniczenie

Obraz
Odsłon : 99
Liszkowo Rozgraniczenie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen www.tok-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Liszkowo Rozgraniczenie pełniło funkcję tętniącej życiem węzłowej stacji towarowej. Ruch osobowy prowadzony był tylko na pozostającej za plecami fotografującego linii Łobżenica - Witosław Wąsk., zaś przewozy towarowe koncentrowały się na widocznym odcinku do Trzeciewnicy i Nakła nad Notecią oraz przeciwległym do Łobżenicy.
Tagi: ciekawostki; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne

Stacja: Liszkowo Rozgraniczenie

Obraz
Odsłon : 84
Dębno Wyrzyskie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen tog-billeder.dk
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Prowadzony przez lokomotywę T49-111 „Ryś“ poranny pociąg nr 5853 relacji Łobżenica - Witosław Wąskotorowy dotarł do przystanku Dębno Wyrzyskie.
Tagi: ciekawostki; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia; tabor

Stacja: Dębno Wyrzyskie

Obraz
Odsłon : 100
Dębno Wyrzyskie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen http://www.tog-billeder.dk/
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Onegdaj przystanek w Dębnie Wyrzyskim stanowił jeden z kluczowych punktów miejscowości. Widok w kierunku Witosławia Wąsk.
Tagi: infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne; perony/rampy/place/zadaszenia

Stacja: Dębno Wyrzyskie

Obraz
Odsłon : 79
Liszkowo Wyrzyskie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen http://www.tog-billeder.dk/
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Imponujący wzorcową, odręczną kaligrafią rozkład jazdy przystanku Liszkowo Wyrzyskie. Zgodnie z nim, również z nienaganną precyzją, odjeżdżały pociągi.
Tagi: ciekawostki; tablice informacyjne/plakaty/ogłoszenia

Stacja: Liszkowo Wyrzyskie

Obraz
Odsłon : 96
Liszkowo Wyrzyskie
powiększ
Autor: Gunnar W. Christensen http://www.tog-billeder.dk/
Przesłał: polo; data: 1974-05-24;
Kolejna historyczna wąskotorowa perełka, uchwycona w kadrze duńskiego miłośnika polskich kolei, Gunnara W. Christensena. Przystanek Liszkowo Wyrzyskie. Widok w kierunku Łobżenicy. Linia jeszcze wtedy działała w najlepsze. Podziw budzą nowoczesne jak na ówczesne czasy latarnie rtęciowe typu ORZ 6 oo.
Tagi: ciekawostki; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; panoramy/widoki ogólne

Stacja: Liszkowo Wyrzyskie

Obraz
Odsłon : 73
Świder
powiększ
Autor: polo
data: 2018-05-23;
Pociągi KM i SKM będą kursować do początku lipca. Potem, ze względu na całkowitą przebudowę układu torowego stacji Otwock, te z kierunku Warszawy skończą bieg na p.o. Świder (w oddali po prawej), zaś jadące od strony Pilawy, przy tymczasowym peronie 4 stacji Otwock (w lewo).
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; ciekawostki; mosty/wiadukty/estakady/przepusty; panoramy/widoki ogólne; tabor; tunele

Stacja: Świder

Obraz
Odsłon : 69
Świder
powiększ
Autor: polo
data: 2018-05-23;
Widok na przyszłe rondo, mające połączyć ulice Majową (w lewo), Grunwaldzką (na wprost) oraz Jana Pawła II (po prawej, poza kadrem). Za nami znajduje się wlot do powstającego tunelu pod linią kolejową nr 7 w pobliżu przystanku Świder.
Tagi: budowy/remonty/rozbiórki; ciekawostki; mosty/wiadukty/estakady/przepusty; panoramy/widoki ogólne; tunele

Stacja: Świder

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...