OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Suchary

Ostatnia zmiana: 2018-04-13

Opis ogólny
Opis ogólny: Przed rokiem 1965 istniała bocznica do gorzelni. Rozpoczynała się tuż za wjazdem od strony Gumnowic rozjazdem w lewą stronę, przechodziła obok budynku dawniej należącego do kolei (być może była to kiedyś lokomotywownia, ale na razie nie udało mi się tego szczegółowo ustalić). Następnie prowadziła przez drogę do Trzeciewnicy i po jej prawej stronie biegła około 200m., łagodnym łukiem w lewo przechodziła przez szosę i wchodziła na teren zakładu. Do zakładu przywożone były zboża i owoce do produkcji spirytualiów, a z powrotem wywożono spirytus. Około roku 1965 nieużywaną bocznicę rozebrano. Ostatni raz widziałem pociąg na tej stacji jesienią 1992r. na własne oczy. Na stronie http://www.bwkd.pro24.pl/fotografie/albumy/l90-92/hf03_such.html widać jeden z ostatnich przejazdów okazjonalnych. Co najmniej dwie sprawy wymagają wyjaśnienia w związku z tym zdjęciem. Otóż na stronie BWKD podają że ten przejazd miał miejsce w 1992r., co wydaje mi się mało prawdopodobne z uwagi na to że jeszcze jesienią tego roku widziałem późnym popołudniem pociąg jadący w kierunku Kasprowa. Wówczas wszyscy którzy to widzieli (a było to na przyjęciu weselnym odbywającym się w Sucharach blisko torowiska) twierdzili że to normalny o tej porze pociąg do Kasprowa. Co więcej dotarłem do relacji ludzi zamieszkałych w Karnowie którzy twierdzili że w roku 2000 (sic!!) po torach 600mm jeździły pociągi prowadzone przez parowozy. Podobno wynajmowane były przez gości zza zachodniej granicy. Od sąsiadów moich rozmówców wynajmowali nawet konia i robili sobie zdjęcia i kręcili filmy z przewozu tego konia i krów. Co prawda rok 2000 wydaje mi się tutaj trochę przesadzony, ale z kolei rok 1992 za wczesny. Spróbuję to wszystko bardziej szczegółowo ustalić. Ponadto na powyższym zdjęciu widać że jest tam już jeden tor (bez mijanki). Na moim zdjęciu zamieszczonym tu widać pozostałości rozjazdu w lewą stronę, który jednoznacznie świadczy o obecności mijanki. Poza tym ślady w terenie stacji nie pozostawiają wątpliwości.Przejeżdżając przez Suchary jako młody chłopak (ok 85~88r) pamiętam tą mijankę. Obecne na stacji podkłady betonowe wskazują że podczas jakiegoś remontu torowiska (między rokiem 88 a 92) przy okazji wymiany podkładów z drewnianych na betonowe, mijankę zlikwidowano. To również postaram się ustalić bardziej szczegółowo. (info: Krzysztof Suliński, 2007-08-06)

Opis infrastruktury: w Sucharach był tylko przystanek, była jedna bocznica, ponadto istniały jeszcze na przełomie lat 60 i 70 tory do gorzelni które zostały rozebrane (info: Tomasz Gumienny, 2007-09-15)

Opis budynków: budynek który kiedyś istniał był z czerwonej cegły miał dwa pomieszczenia jedno pomieszczenie było poczekalnią, drugie było dla pracowników którzy zajmowali się konserwacją linii kolejowej, dodatkowo był jeszcze drewniany budynek magazynowy (info: Tomasz Gumienny, 2007-09-15)
Dane tabelaryczne
Województwo: kujawsko-pomorskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  8,370 Nakło Wąskotorowe – Kasprowo  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Karnówko (woj. kujawsko-pomorskie) 3,25 km
Karnowo (woj. kujawsko-pomorskie) 3,86 km
Gumnowice (woj. kujawsko-pomorskie) 4,07 km
Trzeciewnica (woj. kujawsko-pomorskie) 4,09 km
Karnowo (POSL) (woj. kujawsko-pomorskie) 4,24 km
Kozia Góra Krajeńska (woj. kujawsko-pomorskie) 5,73 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Suchary

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...