OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Żywiec Sporysz

Ostatnia zmiana: 2018-06-10

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja jest obecnie przystankiem w KKA (info: Mateusz Rozmus, 21-11-2011)

Opis infrastruktury: Czynna bocznica do Fabryki Śrub "Śrubena" przy ulicy Grunwaldzkiej (Śrubena ma swoją lokomotywę). (info: ganz4, 2006-04-29)
Bocznica do "Śrubeny" nieczynna, tory przy ul. Grunwaldzkiej są zarośnięte i wyglądają na nieprzejezdne. Poza tym tor przecinający ulicę, jest poprowadzony pod kątem prostym do torowisk na stacji. W związku z powyższym, według mnie towary musiały być przeładowywane, lub z terenu zakładu wyjeżdżała suwnica. (info: wasiukibic, 2018-VI-03)

Opis budynków: W budynku stacyjnym znajduje się sklep Nastawnia zmodernizowana, skomputeryzowana i zamknięta (posiada monitoring przejazdów kolejowych). (info: Mateusz Rozmus, 08-12-2011).
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: czynne
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5104416
IBNR:4401
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  78,159 Skawina – Żywiec (97)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Żywiec (śląskie) 4,06 km
Żywiec Browar (śląskie) 4,87 km
Pewel Mała (śląskie) 6,48 km
Pietrzykowice Żywieckie (śląskie) 6,56 km
Radziechowy Wieprz (śląskie) 7,13 km
Cięcina Dolna (śląskie) 9,69 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Żywiec Sporysz

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...