OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Gdańsk Kokoszki

Ostatnia zmiana: 2020-06-22

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja Kokoszki, była od 20 Listopada 1921 roku, stacją węzłową, trzykierunkową w kierunku Wrzeszcza, Starej Piły i istniejącej od 1921 roku linii do Gdyni przez Osowę.
Budynek stacyjny po części zamieszkały a część jest nieczynna. Jest tam lokomotywownia dwustanowiskowa, bez obrotnicy, dodatkowe tory są. Od stacji odchodzą bocznice do zakładów przemysłowych zlokalizowanych w jej pobliżu. (Info: Wojtek Witulski)

Z Kokoszek ostatni pociąg osobowy relacji Gdynia - Stara Piła odjechał w 1973 roku. Powodem była budowa pasa startowego Portu Lotniczego Rębiechowo. Tory rozebrano na odcinku długości około kilometra. Do 1945 roku jeździły tędy również pociągi do Wrzeszcza. Podczas walk o Gdańsk w 1945 roku, uciekająca z Gdańska armia niemiecka zburzyła m. in. wiadukt nad ulicą Słowackiego (miał stanowić zaporę dla nadciągających od zachodu wojsk sowieckich). Niedługo potem sowieci rozebrali tory na odcinku Wrzeszcz-Kiełpinek. Rozebrane wówczas tory użyto do budowy linii kolejowej w okolicach Kwidzyna. Stacja w Kokoszkach jest do dnia dzisiejszego stacją towarową. Od stacji głównej odchodzą bocznice do zlokalizowanych w pobliżu zakładów przemysłowych P. B. Kokoszki oraz Centrostalu. Wszystkie pociągi odjeżdżają w stronę Starej Piły. Budynki stacyjne są zamieszkane. W dwu-stanowiskowej lokomotywowni można podziwiać lokomotywy. Na stacji są dwie nastawnie. Jedna jest własnością prywatną. Drugą nastawnię, zdewastowaną i otwartą można obejrzeć od środka. Pociągi odjeżdżają w dni powszednie około godziny 9 rano… (info: Michał Modzelewski, 2005-06-14)

Nazwy za Henryk Jursz: Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby, Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2013, ISBN 978-83-63709-31-0 (info: Adam, 08-08-2013).
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: używana
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma, być może były
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  11,848 Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła (234)  
  0,000 Kokoszki – Gdańsk Osowa (235)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gdańsk Firoga (woj. pomorskie) 1,70 km
Petrolot (woj. pomorskie) 1,74 km
Klukowo (woj. pomorskie) 2,14 km
Gdańsk Matarnia (woj. pomorskie) 2,47 km
Gdańsk Port Lotniczy (woj. pomorskie) 3,23 km
Leźno (woj. pomorskie) 3,82 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Gdańsk Kokoszki

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...