OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Kartuzy

Ostatnia zmiana: 2017-10-26

Opis ogólny
Stacja czynna od poniedziałku do piątku (info: Plaser)

Na jednym z bocznych torów stoi jako pomnik lokomotywa Ty2.
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: 2017: Budowany jest nowy budynek dworcowy który ma być zarazem centrum przesiadkowym. Budynek jest budowany na wzór przedwojennego wyburzonego obiektu. Nowiuśka nastawnia dysponująca znajduje się na wyjeździe w stronę Gdańska oraz przy nieczynnej linii do Somonina. (info: Jarosław (Jerry) Lizak)
lokomotywownia: Lokomotywownia (wachlarzowa) w większej części zdewastowana, jednak dzierżawiona i używana jako magazyn. Zainstalowano alarm i kamerę. (info: Filip, 2007-02-04)
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne czynne, kształtowe nieczynne
Semafory kształtowe w średnim stanie, wyłączone z użytku (info: Filip, 2007-02-04)
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: czynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: 2012-12: Nieużywana zdewastowana wieża wodna stoi ok. 210 m na pn od budynku dworca, adres: ul. Kolejowa 11a (info: Bolesław Wojtyniak)
perony: 2 perony dwukrawędziowe.
2017: Wybudowano nowy dwu krawędziowy peron przy którym zaczynają i kończą bieg pociągi SKM do/z Gdańska. (info: Jarosław (Jerry) Lizak).
kody: IBNR:70
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  7,578 Somonino – Kartuzy (214)  
  41,365 Pruszcz Gdański – Łeba (229)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Leszno Kartuskie (pomorskie) 3,79 km
Kiełpino Kartuskie (pomorskie) 5,71 km
Prokowo (pomorskie) 6,34 km
Somonino (pomorskie) 6,92 km
Dzierżążno (pomorskie) 7,07 km
Sławki (pomorskie) 8,78 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Kartuzy

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...