OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Szymankowo

Ostatnia zmiana: 2018-07-03

Opis ogólny
Opis ogólny: Przed II wojną światową stacja graniczna między Polską a W.M.Gdańsk. Była jednym z pierwszych miejsc jakie zostały zaatakowane przez Niemców 1 września 1939 - tablica pamiątkowa. (info: Marek Szymański)

Dworzec zamknięty, z powodu kradzieży komputera, Dworzec Szymankowa prawdopodobnie otworzy się dopiero po remontowaniu. Przejście podziemne jest zalany wodą brudną, prawdopodobnie będzie zamknięte. (info: Patryk Durka, 28-07-2011)

W środku jest duża poczekalnia, są 2 kasy, były też kasowniki (ale już dawno, będą gdy pociąg SKM będzie kursował) (info: Patryk Durka, 28-07-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: czynne
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: Przejście nadziemne zlikwidowano pod koniec października 2015 r
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
Wieża wodna istnieje i ma się dobrze, znajduje się ok. 200 m na wschód od stacji kolejowej, pomiędzy torami a ulicą równoległą do torów. (info: Bolesław Wojtyniak, 2007-10-22)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5103492
IBNR:5623
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  286,748 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (9)  
  0,733 Szymankowo – Nowy Dwór Gdański (256)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Lichnowy (pomorskie) 4,63 km
Stogi Malborskie (pomorskie) 4,84 km
Lichnówki (pomorskie) 4,89 km
Miłoradz (pomorskie) 6,28 km
Dąbrowa Gdańska (pomorskie) 7,23 km
Stogi (pomorskie) 7,41 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

  • #1 jacek nowakowski (2016-10-28 23:52:07)
    przed wojna moj tato ALEKSANDER NOWAKOWSKI na stacji SZYMANKOWO pracowal jako celnik , byl absolwentem politechniki gdanskiej szukam informacji o ojcu Tato urodzil sie 1906r.zmarl 1994r.Jestem synem ktory po 40 latach wrocil do kraju , szukam sladow taty. Prosze o wskazowki gdzie mam szukac potwierdzenia moich wiadomosci . tel 607975442 mail urszula.kempinska@vp.pl dziekuje i pozdrawiam Jacek Nowakowski Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Szymankowo

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...