OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Poznań Szczepankowo Wąskotorowe

Ostatnia zmiana: 2018-04-19

Opis ogólny
Opis ogólny: możliwe, że od stacji odchodziła krótka bocznica do sąsiadującego z nią PGR-u. (info: stasiex, 2006-01-08)

Ponieważ kolejka przebiegała tuz obok domu w którym mieszkałem (w Szczepankowie) i codziennie śmiesznie gwizdała i turkotała, któregoś dnia wybrałem się do Środy (chyba autostopem) i przejechałem się do domu kolejka.

Jechała równe 2 godziny, co daje wynik około 15 km/godz. Dobry piechur może maszerować nawet do 10 km/godz. więc była lepsza od piechura. Ale od rowerzysty już niekoniecznie.

Niska średnia wynikała jednak także z powodu skomplikowanej trasy- głównym jej zadaniem było przewożenie buraków cukrowych do cukrowni Środa oraz ziemniaków do zakładów spirytusowych na Komandorii. Po drodze pewnie zahaczała o Kobylepole z jęczmieniem do browaru. Więc z konieczności kolejka nie była poprowadzona po linii prostej lecz łączyła wszystkie większe majątki ziemskie w okolicy.

Potem na skutek budowy jeziora Malta kolejka została skrócona i dochodziła tylko do Kobylegopola (nie Kobylepola - jak teraz wielu mówi) no a potem została całkowicie rozebrana. Szkoda- dziś mogłaby być atrakcją turystyczna nie tylko dla poznaniaków.
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: nie ma, być może był
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma, być może była
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma, być może była
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Średzka Kolej Powiatowa  
  Kobylepole – Szczepankowo dawny przebieg  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Poznań Franowo Wąskotorowy (wielkopolskie) 1,26 km
Poznań Franowo (wielkopolskie) 1,35 km
Poznań Kobylepole (wielkopolskie) 2,23 km
Poznań Kobylepole Wąskotorowy (wielkopolskie) 2,25 km
Spławie Średzkie (wielkopolskie) 2,26 km
Zwierzyniec (wielkopolskie) 3,85 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Poznań Szczepankowo Wąskotorowe

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...