OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Sosnowiec Maczki

Ostatnia zmiana: 2021-01-09

Opis ogólny
Opis ogólny:

Sosnowiec Maczki - dworzec kolejowy dzielnicy Sosnowca Maczki, który był ostatnia stacją Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w zaborze rosyjskim. Dotychczas, kiedy był budynek i kasa czynne, zatrzymywały się tutaj wszystkie pociągi pasażerskie jadące z Krakowa, Częstochowy i Sosnowca Kazimierza. Dziś zatrzymują się tylko 3 pary pociągów na trasie Jaworzno Szczakowa - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice: rano,popołudniu i wieczorem. Oczywiście pociągi przyśpieszone i pośpieszne nie zatrzymują się.
Linia i budynek w stanie dobrym. Perony i krawędzie do remontu. Linia i dworzec nadają się na wprowadzenie Szybkiej Kolei Miejskiej,która jest w planach. (info: Ceglin_90, 2007-04-25)

Polecam serwisy:
http://www.sosnowiec.pl/default.aspx?docId=1985
http://www.zaglebie.info/sosnowiec,zapomniana-rocznica-zapomniane-miejsce,7660
http://www.zaglebie.info/zaglebie,kolejowa-historia-cz1-czyli-od-pomyslu-do-granicy,7661

Na stacji nie zatrzymują się już w tej chwili żadne pociągi pasażerskie (info: FAREN, 18-05-2009)

Opis infrastruktury: Tory boczne przejezdne,niestety w kiepskim stanie, gdyż większość pociągów przejeżdża przez tory stacyjne. (info: Ceglin_90, 2007-04-25)

Opis budynków: Budynek, wzniesiony jeszcze przed wybudowaniem dworca Sosnowiec Główny, został zaprojektowany przez Enrico Marconiego na planie wydłużonego prostokąta. Złożony jest z trzech części: skrajnych parterowych i środkowej piętrowej. Jest to budowla murowana, wykonana z czerwonej cegły. W parterze części południowej i środkowej znajdują się sale z bogatym wystrojem architektonicznym. W latach swej świetności dworzec ten mieścił m.in. restaurację, reprezentacyjną poczekalnię, a na piętrze apartamenty dla cara Rosji. Nieopodal dworca znajdowała się komora celna. Wokół budynku powstała niewielka osada zamieszkana głównie przez kolejarzy i pracowników komory celnej. Po upadku Trójkąta Trzech Cesarzy dworzec stracił na znaczeniu i stopniowo popadał w ruinę. Zbudowany w latach 1847-48, wpisany został do rejestru zabytków w 1967. Obecnie bardzo zaniedbany wymaga renowacji. (info: Ceglin_90, 2007-04-25).

Prace remontowe budynku dworca rozpoczęły się w wrześniu 2017 roku. Zostały przerwane w okolicach października 2018 roku. Dworzec z odnowiona elewecją, dachem i z zabezpieczonymi otworami odmiennymi i wejściowymi stoi od tego czasu niezmienionym stanie. Przejście podziemne zabezpieczone wysokim płotem. Pobliska wieża wodna jest w opłakanym stanie. W stosunku do niej również ambitne plany (przebudowa na budynek mieszkalny: https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/1,93867,19970393,wieza-cisnien-w-sosnowcu-moze-zamienic-sie-w-jednorodzinne-mieszkanie.html), nie zostały jak na razie zrealizowane.
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nieczynne zdewastowane
Przejście nadziemne: czynne
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna znajduje się ok. 210m na południowy-wschód od budynku dworca, po drugiej stronie torów; stan zewnętrzny zły, wewnętrzny - nierozpoznany. (info: Przemysław Warczyński, 2020-11-11)
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5103609
IBNR:4313
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  13,276 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny Osobowy (133)  
  4,295 Sosnowiec Kazimierz – Sosnowiec Maczki (163)  
  0,000 Sosnowiec Maczki SMA – Jaworzno-Szczakowa JSC (666)  
  0,001 Sosnowiec Maczki – Długoszyn (667)  
  0,000 Sosnowiec Maczki – Sławków Euroterminal (665)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Maczki (piask.) (woj. śląskie) 0,64 km
Sosnowiec Maczki Towarowa (woj. śląskie) 0,93 km
Jaworzno Szczakowa Lokomotywownia (woj. śląskie) 1,29 km
Szczakowa Północ (woj. śląskie) 1,68 km
Długoszyn (woj. śląskie) 2,03 km
Szyb Maczki (woj. śląskie) 2,26 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Damian Stupień (2017-03-06 11:35:59)
  • #2 Paweł Baszczyński (2020-02-12 03:14:29)
    Archiwalne zdjęcia dworca i komory celnej:
    http://www.klubmaczk…
    Ciekawa strona opisują min. historie dworcowej restauracji, budynków mieszkalnych dla kolejarzy i nieistniejącego peronu Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowkiej, łączącego się z zachowanym dworcem ( obecnie Sosnowiec Maczki) Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej:
    https://historycznem…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Sosnowiec Maczki

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...