OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Brzeziny Śląskie

Ostatnia zmiana: 2016-09-08

Opis ogólny
Opis ogólny:

Ruch osobowy na stacji zamykano etapami:
-1.04.1968 w kierunku Chorzowa
-29.05.1976 w kierunku Radzionkowa
-1.11.1981 w kierunku Ząbkowic

Obecnie ( tj. styczeń 2015r. ) po zlikwidowaniu (złodziejstwo) szlaku z Chorzowa Starego oraz toru w kierunku szybu Dołki (wożono tam swego czasu pyły) stacja pełni funkcję obsługi zwałowiska KWK Julian. Obecnie stacja posiada trzy tory. Jeden główny i dwa dodatkowe, przy czym za rozjazdami tor w kierunku Ch-St zakończony kozłem (?). Stare zwałowisko w okolicach posterunku JuP używane jest sporadycznie w wyjątkowych okolicznościach. Na obecny zwał jeździ się raz w tygodniu, zależnie od potrzeby. Obsada nastawni prawdopodobnie pełni służbę jedynie w godzinach pierwszej zmiany. (info: Damian Stupień, 19-01-2015)

Opis infrastruktury:

Stacja w latach swojej świetności obsługiwała bocznice KWK Andaluzja. Dziś niestety jest już tylko małą stacyjką obsługującą połączenie Ch.St-Radz. (info: Damian "CenTraX" Stupień, 23-11-2009)

Opis budynków:

obok terenu stacji znajduje się nastawnia która obsługiwała teren bocznicy kopalni. (info: Damian "CenTraX" Stupień, 23-11-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 0
Krawędzie peronowe: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  7,650 Chorzów Stary – Radzionków (145)  
  22,645 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Brzeziny Śląskie (183)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
KWK Andaluzja (śląskie) 0,89 km
Julian (śląskie) 1,53 km
Brzeziny Śląskie Wąskotorowe (śląskie) 1,75 km
Dąbrówka Wielka (śląskie) 1,97 km
Antonowiec (śląskie) 2,16 km
KWK Julian Szyb Bobrowniki (śląskie) 2,24 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Brzeziny Śląskie

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...