OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Katowice Murcki

Ostatnia zmiana: 2018-08-02

Opis ogólny
Opis ogólny: Obecnie Katowice Murcki są tylko posterunkiem odstępowym; była nastawnia wykonawcza pełni tylko rolę strażnicy przejazdowej. Co ciekawe - w obecnym (od 11.12.2005) rozkładzie jazdy nie ujęto posterunku Katowice Murcki (wg rj jest szlak Staszic - K. Kostuchna), chociaż fizycznie posterunek jeszcze istnieje. Świadczy to o zamiarze całkowitej likwidacji Murcek. (info: A. Lis)

Szybko poszło. 2 i pół roku po usunięciu z rozkładu stacji Katowice Murcki, zdjęto też obsadę dyżurnego ruchu. Od 6.05.2008 (około południa) nie ma już fizycznie tego posterunku. Peron, a właściwie jedyna dostępna teraz krawędź peronowa, został poważnie uszkodzony podczas wykolejenia w ubiegłym roku. Jednak mimo to, można chyba zaksięgować teraz ten punkt jako przystanek osobowy. A w "najlepszych" latach był czterokierunkowym węzłem. (info: A. Lis 2008-05-09)

Niektóre objazdowe pociągi osobowe zatrzymują się na tej stacji. (info: Dawid, 09-05-2010).

W lipcu 2018 roku PKP SA otrzymały nakaz rozbiórki budynku.
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: rozebrane
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:4150
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  5,236 Katowice Ligota – Tychy (142)  
  Katowice Muchowiec – Katowice Murcki (652)  
  0,000 Katowice Murcki – Katowice Murcki Towarowe  
  Katowice Zawodzie – Katowice Murcki  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Katowice Murcki Towarowe (śląskie) 2,20 km
Katowice Kostuchna (śląskie) 2,50 km
Katowice Muchowiec KMB (śląskie) 2,72 km
KWK Murcki ruch Boże Dary (śląskie) 2,84 km
Staszic (śląskie) 2,98 km
Katowice Muchowiec (śląskie) 3,37 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Katowice Murcki

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...