OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Szczawne Kulaszne

Ostatnia zmiana: 2019-09-20

Opis ogólny
Opis ogólny: W 1945 r. oddziały UPA podminowały wieżę ciśnień i stację wodną w Szczawnem. [Według informacji ze strony http://panorama.info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=296&Itemid=48]. (info: Andrzej Wysocki, 2007-12-29)

Wieża wodna była. Ujecie wody w postaci zbiornika zagłębionego w ziemi o śr. ok.3m. a być może i większej, usytuowane było obok budynku przy stacji (30m w kierunku na Zagórz).Zasilanie w wodę było z potoku płynącego wzdłuż torów.To wszystko zostało zlikwidowane w latach 50-tych. Pan R. który mieszka w tym budynku obok stacji pracował na kolei i powinien to pamiętać. Napływ wody był tak duży że motopompa strażacka nie nadążała wypompować do dna. Pamiętam jak kiedyś w lany poniedziałek przy pomocy takiej motopompy lano po oknach pociągu (ciuchci) aż wypadały szyby.Pozom obniżył się tylko do kuli z otworami którymi wypływała woda. (info: roman chmaj, 03-12-2008)

Opis infrastruktury: Semafory były na pewno zasilane prądem elektrycznym. Początkowo jak wszystkie były na naftę. Prąd doprowadzono w czasach jak wybudowano linię energetyczną zasilającą Zakłady Drzewne w Rzepedzi. (info: roman chmaj, 03-12-2008)

Opis budynków: Budynek stacji był wyposażony w tunel odpływowy wód deszczowych w kierunku rzeki Osławy. Widziałem tę budowlę jak KPRD budowało drogę.Tunel ten składał się z bloków kamiennych i płyt tak ułożonych aby tworzyły w przekroju prostokąt.Tunel odp. wodę z piwnic i rynien, oraz wody gruntowe i podchodzące z potoku podczas opadów.Stację murowaną odbudowali Austriacy w czasie zaboru po pożarze poprzedniej drewnianej. (info: roman chmaj, 03-12-2008)
Dane tabelaryczne
Województwo: podkarpackie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: EPA:5101038
HAFAS:5103516
IBNR:3297
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  24,610 Nowy Zagórz – Łupków (– Medzilaborce) (107/488)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wysoczany (woj. podkarpackie) 3,09 km
Rzepedź Drew-San (woj. podkarpackie) 4,84 km
Rzepedź Wąskotorowa (woj. podkarpackie) 4,89 km
Mokre Małopolskie (woj. podkarpackie) 4,97 km
Rzepedź (woj. podkarpackie) 5,01 km
Morochów (woj. podkarpackie) 7,48 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Szczawne Kulaszne

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...