OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Pyskowice Miasto

Ostatnia zmiana: 2019-10-31

<== | Galeria | ==>
Data: pomiędzy 1970 a 1980 (???)
Autor: Ginter Klaka
Napisz e-mail
http://www.gustlik102.kolej.org.pl
Zamieszczono: 2017-09-23

Galeria użytkownika

Wyjątkowa fotografia przedstawiająca zejście na perony stacji oraz po prawej stronie budynek kas biletowych, w tle budujące się nowe osiedle przy ulicy Dworcowej.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki dworcowe; perony/rampy/place/zadaszenia.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 765
: 4

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 wasiukibic (2017-09-23 21:10:08)
  Mnie się to podoba, powstaje osiedle bloków mieszkalnych a komunikacja publiczna już jest. Obecnie zabudowuje się zaś każdy wolny skrawek terenu w mieście i na obrzeżach, a dopiero później myśli o tramwajach, autobusach czy przystanku kolejowym.
 • #2 (odp. na #1) ... (2017-09-23 21:32:01)
  Pyskowice miały być sypialnią dla Śląska ...
 • #3 Hannes (2018-02-14 11:32:06)
  Budynek dworca, jak na czasy, w których powstawał, był architektoniczną perełką schyłkowego modernizmu w architekturze. Jak widać na powyższym zdjęciu obiekt jest bardzo mocno przeszklony, prawie ażurowy. Zbudowany na planie sześciokąta foremnego miał w samym środku coś w rodzaju fontanny z jasną, ceramiczną niecką, zamkniętej w szklanym prostopadłościanie również o podstawie sześciokąta, którego ściany sięgały do stropu. Tak wydzielona centralna przestrzeń obiektu oświetlona była światłem naturalnym przez sześciokątny świetlik w dachu. Ślady tego rozwiązania widać jeszcze na GoogleMaps: sześciokątny świetlik pozostał. Wpadające przez szklany sufit światło odbijało się od jasnych kafli fontanny doświetlając przestrzeń samego dworca, tworząc jednocześnie fontannę centralnym punktem dworca.
  Nigdy nie udało mi się widzieć tej fontanny działającej. Nie pamiętam tez dokładnie, jaki miała kształt. Dzisiaj to, co pozostało po dworcu, było przebudowywane. Usunięto przeszklenia, postawiono ściany, ocieplone styropianem i malowane zgodnie z panującym obecnie trendem "pastelozy". I ze świetnej architektury zrobił się kolejny szkaradny klocek.

  Komentarz jest może trochę off-topic, ale to był naprawdę ładny budynek, a nie udało mi się nigdzie w sieci znaleźć jego zdjęć wewnątrz.
 • #4 Michał Kłosowski (2018-02-14 13:13:53)
  To ]wystrój z fontanną] musiało robić wrażenie w tamtych latach.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Pyskowice Miasto

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...