OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Baborów

Ostatnia zmiana: 2022-04-09

Opis ogólny
"Stacja Baborów (24,372 km)

Budynek stacji, z godłem Polski na frontowej ścianie, znacznie lepiej prezentuje się od strony torów. Z tyłu, po rozsypujących się schodach można wejść na parter, gdzie jeszcze niedawno była poczekalnia i kasy, a dziś w pustych pomieszczeniach została tylko waga kolejowa. Na piętrze mieszkają jeszcze cztery emerytowane rodziny kolejarskie, które dostały tam mieszkania służbowe. – Takie mieszkania były przyznawane pracownikom PKP, którzy w razie jakiejś awarii musieli być pod telefonem – tłumaczy Henryk Pająk, który przyjechał do Baborowa z rodzicami w 1945 roku z Kieleckiego. Cała rodzina była związana z PKP. – Na kolei pracował mój ojciec i brat, więc i ja wybrałem szkołę kolejową w Kędzierzynie. Po trzech latach pracy na parowozie przeszedłem do pracy przy utrzymaniu torów i niestety dzięki niej mieszkam tu do dziś – tłumaczy. – Niestety? – Płacimy 4,40 zł za metr kwadratowy, a mieszkamy w walącym się przedwojennym budynku bez centralnego ogrzewania. Ale co mamy zrobić? Dokąd pójść? Szwagier pana Pająka, Henryk Konopacki też związany był z koleją. – Pracowałem w pociągu ratunkowym. Zjeździłem całą Polskę, a za każde nadgodziny i święta dostawałem dobre pieniądze. W Ustroniu Morskim mieliśmy swój ośrodek, który trzeba było wyremontować przed sezonem. Spędzałem cały miesiąc nad morzem i jeszcze mi za to płacili – opowiada. Obaj panowie pamiętają czasy, gdy w Baborowie była stacja węzłowa, z której odchodziły pociągi do Raciborza, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla i Pilszcza. – Poczekalnia była zawsze pełna, a my czuliśmy się dumni z kolejarskiego munduru. Bo proszę pani kolejarz to był wtedy ktoś. Dobrze, że mój ojciec nie dożył tych czasów, gdy kolejarzom odebrano dumę i szacunek – podsumowuje pan Pająk." źródło: https://www.nowiny.pl/glubczyce/98777-1510-do-glubczyc-reportaz.html
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: kształtowe nieczynne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nieczynne zdewastowane
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: jest, stan zewnętrzny dobry, wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:901
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  24,372 Racibórz – Pietrowice Głubczyckie (– Krnov) (177)  
  39,140 Kędzierzyn Koźle Zachodnie – Baborów (195)  
  0,000 Baborów – Pilszcz – Opava (325)  
  Baborów – bocznice i kolejki  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Raków Śląski (woj. opolskie) 4,48 km
Czerwonków (woj. opolskie) 4,61 km
Maciowakrze (woj. opolskie) 5,45 km
Nowa Cerekwia (woj. opolskie) 8,28 km
Kietrz (woj. opolskie) 8,84 km
Tłustomosty (woj. opolskie) 9,48 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Baborów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...