OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Więcbork

Ostatnia zmiana: 2018-08-06

Opis ogólny
131 letnia zabytkowa stacja PKP Więcbork na LK 281 kat B składa się z siedmiu torów stacyjnych, dwóch peronów, dwóch nastawni, jednej wieży ciśnień, budynku dworca z kasami i poczekalnią oraz szaletu dworcowego.

2018-05: Linia kolejowa nr 281 kat. B na odcinku Oleśnica - Nakło - Więcbork - Chojnice jest czynna dla przewozów towarowych i pasażerskich. Regularnie prowadzony jest na stacji PKP Więcbork ruch pociągów towarowych, a od wielu lat co roku pojawiają się tu pociągi pasażerskie. Ostatni pociąg pasażerski relacji Kościerzyna - Więcbork - Poznań pojawił się na stacji PKP Więcbork 16 kwietnia 2018 r., a kolejny relacji Chojnice - Sępólno Więcbork pojawi się 2 czerwca 2018 r. źródło informacji: http://www.gazetawiecborska.eu

2018-05: Stan infrastruktury dobry z wyjątkiem semaforów, nastawni i rozjazdów, które wymagają napraw. (info: Tomasz Roman Bracka).
Dane tabelaryczne
Województwo: kujawsko-pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: 2018-05: Stan coraz lepszy w tym roku wyremontowany został dach budynku, obecnie należ tylko odmalować dworzec i budynki kolejowe i wykonać nakazane prace remontowe.
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe nieczynne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:5687
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  76,832 Świecie nad Wisłą – Złotów (240)  
  269,803 Oleśnica – Chojnice (281)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Zakrzewska Kolonia (kujawsko-pomorskie) 6,87 km
Runowo Krajeńskie (kujawsko-pomorskie) 7,39 km
Wysoka Krajeńska (kujawsko-pomorskie) 8,34 km
Pęperzyn (kujawsko-pomorskie) 8,43 km
Rajgród (kujawsko-pomorskie) 10,46 km
Świdwie Sępoleńskie (kujawsko-pomorskie) 11,17 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Więcbork

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...