OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Wnory

Ostatnia zmiana: 2015-08-08

Opis ogólny
Opis ogólny: Z mojego rozeznania (było to w roku 2002) na szlaku przynajmniej w okolicy stacji Wnory występuje szyna S-49 spawana na podkładzie betonowym. (info: Paweł Szrajber , 2006-08-05)

Opis infrastruktury: Po likwidacji torów dodatkowych i przekształceniu stacji w przystanek osobowy jedna z nastawni została zmieniona w strażnicę przejazdową. Tak przetrwała do drugiej połowy lat 90-tych kiedy nastąpiła likwidacja i rozbiórka budynku i zmiana kategorii przejazdu z A na D. Do dziś widoczne fundamenty. (info: Paweł Szrajber, 27-10-2013)

Opis budynków: W latach 60 spalił się budynek stacji Wnory, w którym znajdowała się poczekalnia i kasy. PS. Postaram się ustalić, z relacji mieszkańców tamtych okolic, czy był to budynek murowany czy drewniany oraz bardziej szczegółowe dane. (info: Paweł Szrajber , 2006-08-05)

Do połowy lat 80-tych XX wieku na przystanku Wnory istniał budynek stacyjny. Parterowy, drewniany obiekt mieszczący w jednej części mieszkania dla rodzin kolejarskich, a w drugiej poczekalnię i kasę całkowicie spłonął. Obiektu nigdy nie odbudowano. (info: Paweł Szrajber, 2007-03-19)

W 1946 roku został pobudowany prowizoryczny budynek dworca (drewniany barak). (info: Paweł Szrajber, 25-10-2013)
Dane tabelaryczne
Województwo: podlaskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę przystankową
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: IBNR:1525
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  68,488 Ostrołęka – Łapy (36)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Jamiołki (podlaskie) 4,74 km
Kulesze Kościelne (podlaskie) 9,39 km
Sokoły ekspozycja kolejowa (podlaskie) 11,04 km
Jabłoń Kościelna (podlaskie) 12,20 km
Sokoły (podlaskie) 12,67 km
Szymbory (podlaskie) 12,77 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Wnory

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...