OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ostrowo Stare

Ostatnia zmiana: 2018-02-15

Opis ogólny
Opis ogólny: znajdujący się na krańcu wsi przystanek powstał w 1911 roku. Poza torem mijankowym i niewielką ładownią, nie posiadał praktycznie żadnej infrastruktury. Jedynym wyposażeniem peronu ziemnego była mała wiata-poczekalnia oraz dwie latarnie żarowe.
W okresie powojennym, odcinek Powidz - Anastazewo pokonywała zaledwie jedna para pociągów osobowych na dobę (za SRJP 1975-1976 - do Gniezna Wąsk. 5.12, do Anastazewa 22.28), zaspokajając znikomy ruch pasażerski. Dużo większą frekwencją cieszyła się niewielka ładownia, przyjmująca towary o charakterze rolniczo-bytowym, jak węgiel czy nawozy sztuczne i ekspediująca płody rolne (głównie ziemniaki i buraki cukrowe).
Pod koniec roku 1985, odcinek Powidz - Anastazewo wyłączono z ruchu towarowego, a tutejsza ładownia uległa likwidacji. Rok później zawieszono też regularne kursy pasażerskie.
Przystanek osobowy reaktywowano dopiero w 1999 roku, z chwilą wprowadzenia letnich kursów turystycznych. Kiedy w lipcu 2011 roku zamknięto znajdujący się w fatalnym stanie technicznym odcinek od Ostrowa Starego do Anastazewa, utworzono tu przystanek końcowy linii gnieźnieńskiej. W 2013 r. uzupełniono brakujący fragment toru mijankowego oraz dodano drugą zwrotnicę, umożliwiając sprawną zmianę czoła pociągów. Kres działalności linii gnieźnieńskiej stanowił rok 2015. Ze względu na tragiczny stan nawierzchni, operator nie otrzymał pozwolenia na przewozy. Całą linię zamknięto i od tej pory przystanek w Ostrowie Starym jest nieczynny.
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: nie ma i nie było
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę przystankową
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 0
Krawędzie peronowe: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  33,800 Gniezno – Anastazewo  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Rusin (woj. wielkopolskie) 1,78 km
Ostrowo Nowe (woj. wielkopolskie) 2,80 km
Przybrodzin (woj. wielkopolskie) 4,12 km
Plaża Wojskowa (woj. wielkopolskie) 4,44 km
Anastazewo (woj. wielkopolskie) 5,94 km
Powidz (woj. wielkopolskie) 7,34 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Ostrowo Stare

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...