OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Motycz Leśny

Ostatnia zmiana: 2019-03-25

Opis ogólny
2017: W trakcie modernizacji linii nr 7 przystanek osobowy Motycz Leśny zostanie przeniesiony do nowej, lepszej lokalizacji w km 160,050 w pobliże szkoły podstawowej w Motyczu, kościoła i cmentarza parafialnego w Motyczu. O powyższe zabiegał samorząd Gminy Konopnica wspierany przez mieszkającego w pobliżu nowej lokalizacji przystanku posła Jana Łopatę.

Najstarszy przystanek osobowy na odcinku Dęblin – Lublin linii (starszy jest Gołąb, ale w chwili, gdy otwierano p.o. Motycz Leśny, Gołąb był prężnie działającą stacją). Przed uruchomieniem przystanku znajdowały się w tej okolicy 2 mieszkania kolejarzy, które zresztą istnieją do dziś (jedno drewniane i jedno murowane). Przystanek powstał przy przejeździe kolejowym z lokalną drogą. Po uruchomieniu przystanku w pobliżu peronu przy torze nr 1 wybudowano drewniany budynek poczekalni i kasy biletowej. W późniejszym czasie jakieś 50 metrów od peronów, na zachód od mieszkań kolejowych, wybudowano murowane schronisko pracowników służby drogowej i magazyn tejże służby. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. (1982 lub 1983, najpóźniej 1984) rozebrano drewniany budynek poczekalni i kasy biletowej, a pomieszczenia te wygospodarowano w murowanym budynku służby drogowej (samo schronisko i magazyn pozostały. Co ciekawe, stary, drewniany budynek poczekalni i kasy biletowej stoi u jednego z mieszkańców wsi Motycz Leśny, służąc jako pomieszczenie gospodarcze. Jego wygląd, poza tym, że czas odznaczył na nim swoje, nie różni się znacznie od wyglądu, gdy służył jako kasa biletowa i poczekalnia. Nowa lokalizacja poczekalni i kasy miała tę wadę, że była daleko od peronów. Podróżnym służyła do około 2000 r., kiedy to zlikwidowano kasę, poczekalnię, schronisko i magazyn służby drogowej, a budynek zaadoptowano do innych celów. Tam gdzie była kasa i poczekalnia mieszkają ludzie, a w miejscu magazynu jest garaż.

Przystanek osobowy Motycz Leśny pojawia się po raz pierwszy we wklejkach do służbowego rozkładu jazdy z dnia 7 października 1946 r. (info: Jarosław Szczuryk vel Szczerba, 2007-10-03).
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: nie ma i nie było
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5102355
IBNR:2157
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  158,976 Warszawa Wschodnia – Dorohusk (– Ягодин) (7/468)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Sporniak (woj. lubelskie) 3,03 km
Miłocin Lubelski (woj. lubelskie) 5,73 km
Motycz (woj. lubelskie) 7,47 km
Sadurki (woj. lubelskie) 9,37 km
Majdan (woj. lubelskie) 12,22 km
Czesławice (woj. lubelskie) 12,70 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Motycz Leśny

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...