OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Luzino

Ostatnia zmiana: 2016-09-11

Opis ogólny
Opis ogólny:

Nazwa "Lusin" obowiązywała tylko podczas okupacji. (info: Wojciech Koliński, 2004-10-30)

Luzino jest jedyną stacją pomiędzy Lęborkiem, a Wejherowem, gdzie zatrzymują się pociągi przyśpieszone SKM tzw. Sprintery, które zatrzymują się tylko na większych stacjach (info: Luzinianin, 2006-12-08)

Opis infrastruktury:

Zaraz przy stacji znajduje się bardzo uczęszczany przejazd kolejowy zarówno jak przez samochody jak i pociągi. (info: Luzinianin, 2006-12-08)

Przejazd kolejowy jest zamykany z urządzeń na zewnątrz, ponieważ z okien nastawni "Lu" nie ma zbyt dobrej widoczności na stan ruchu na przejeździe, dlatego dyżurny ruchu musi wyjść na peron. Upewniając się, że na przejeździe nie znajdują się żadne pojazdy, opuszcza rogatki. Natomiast otwieranie przejazdu odbywa się już z nastawni dysponującej "Lu". (info: Marek Kloka, 2007-08-29)

Opis budynków:

Budynek stacyjny jest dość mały, mieści się w nim kasa czynna od pon. do pt. od 5.00 do 21.00, w soboty, niedzielę i święta od 7.30 do 21.00(info: Luzinianin, 2006-12-08)
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: czynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5102146
IBNR:5356
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  54,566 Gdańsk Główny – Stargard (202)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gościcino Wejherowskie (pomorskie) 7,54 km
Góra Pomorska (pomorskie) 8,21 km
Strzebielino Morskie (pomorskie) 8,40 km
Zamostne (pomorskie) 8,70 km
Orle (pomorskie) 10,29 km
Rybno Kaszubskie (pomorskie) 11,17 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Luzino

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...