OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Jeżewo

Ostatnia zmiana: 2019-09-12

<== | Galeria | ==>
Data: 2009-06-05
Autor: Maciej Zygowski
Przesłał: Maciej Zygowski
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2009-06-19
Do budynku dworcowego pod koniec lat 80-tych dołączono drewnianą dobudówkę. Umieszczono w niej elektryczne urządzenia sterowania zamykaniem szlabanów na przejeździe w ciągu ul. Dworcowej. Aby miało to jakiś sens, osoba operująca tym urządzeniem musiała widzieć przejazd - z budynku było to niemożliwe. Mimo wszystko to udogodnienie nadal uniemożliwiało widoczność dojazdu do toru w ciągu ul. Dworcowej od strony Świecia. Operator szlabanów zamykał je więc nadal "na czuja", wspomagając się włączanym chwilę wcześniej po obu stronach migającym czerwonym światłem. Powstanie dobudówki odbyło się mniej więcej równolegle w czasie z pomalowaniem go (wraz z budynkiem WC) na kolor żółty, którego niedobitki widzimy po dziś dzień.
Dobudówka była przyłączona w ten sposób, że zasłaniała widoczne po lewej od wejścia do poczekalni okno zewnętrzne (tam znajduje się niegdysiejsza kasa) oraz drzwi służbowe. Konstrukcję tą zdemontowano wraz z likwidacją szlabanów (zastąpiono je SSP) i likwidacją etatu dróżnika, mniej więcej 10 lat później.
Subiektywnie oceniam budynek dworca w Jeżewie za najpiękniejszy architektonicznie przykład małej lokalnej kolejowej infrastruktury zachowany do dzisiejszych czasów na linii 208 od Działdowa po Chojnice.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' po każdorazowym uzyskaniu zgody autora [?]

Tagi: budynki dworcowe; infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; infrastruktura do obsługi taboru .

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon (od 12 maja 2014): 255

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Jeżewo

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...