OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Szymany

Ostatnia zmiana: 2018-01-12

Opis ogólny
Opis ogólny: W czasie kiedy odbywał się ruch osobowy na tej linii w Szymanach mijały się pociągi relacji Olsztyn Główny lub Szczytno - Ostrołęka. (info: Rafał Buźniak, 2005-01-25)

Ta stacja kolejowa jest nie czynna od około 3 lat została zamknięta i potem rozkradziona. Teraz nie ma tam nic!!! (info: Mariusz "Miro", 2005-04-22)

Dawna stacja a obecnie przystanek osobowy został wyremontowany w ramach projektu pn. "Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn - Szczytno - Szymany (odcinek Olsztyn - Szczytno - linia kolejowa nr 219 i odcinek Szymany - Szczytno - linia kolejowa nr 35) jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem." Mimo to nie jest eksploatowany, gdyż pociągi lotniskowe zjeżdżają na linię nr 747 przez PODG Szymany.

Przystanek działa w obszarze LCS Szczytno.

W ramach rewitalizacji linii nr 35 na stacji zainstalowano nowe semafory, a rozjazdy otrzymały napędy elektryczne. Całość sterowana jest z nastawni LCS w Szczytnie.
Dane tabelaryczne
Województwo: warmińsko-mazurskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: IBNR:5624
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  82,745 Ostrołęka – Szczytno (35)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Szymany Podg. (warmińsko-mazurskie) 1,85 km
Szymany Lotnisko (warmińsko-mazurskie) 2,10 km
Siódmak (warmińsko-mazurskie) 3,93 km
Jesionowiec (warmińsko-mazurskie) 5,31 km
Szczytno (warmińsko-mazurskie) 8,34 km
Wielbark (warmińsko-mazurskie) 9,10 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Szymany

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...