OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dalanówek

Ostatnia zmiana: 2019-09-15

Galeria | ==>
Data: 1944
Autor: nieznany
Przesłał: Andrzej Sadzyński
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2010-11-09
Torowy Józef Błoński z Rodziną na terenie posesji kolejowej pod dwoma topolami (dziś nie istniejąca, topole rosną w Dalanówku nadal).

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' po każdorazowym uzyskaniu zgody autora [?]

Tagi: wydarzenia i ludzie.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon (od 12 maja 2014): 554
: 5

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 losot (2018-10-25 10:34:34)
  cala okupacje mieszkalismy w domu kolejowym przy stacji Dalanówek, w stczniu 1945 r dziadek (Józef Błoński z Heńkiem poszli na nienieckie magazyny zobaczyc jakie tam sa wykopane schrony i jak tam można sie ukryć, cała reszta rodziny ukryła sie w kolejowej piwnicy na podwórku i tam w narożnik ej piwnicy trafił pocisk ruskiej wrtylerii, odkopali nas ludzie z Michalinka, potem przyszli ruskie ale babcia i dziadek umieli perfekt po rusku i sie dogadali . Dardzo chwalili chziajke za smażone ziemniaki z cebulą. Potem jechały ruskie czołgi przez nasyp kolejowy ale niemcy mieli w brzezince haubice i spalili 3 ruskie isy, ale tankisty i tak przeszli, jak zobaczyli dziadka kolejarza w mundurze to kazali mu scinać słupy telegraficzne przy torach, że niby dla czołgów dla błota i oni z heńkiem poszli je scinać i nagle partza a tu od nasielska po torach idzie niemiecki zołnierz z teczka i karabinem maszynowym na ramieniu. Zobaczył ich i pyta gdzie tu stacjonuje niemieckie wojsko, wiec oni na to ze uciekaj bo tu ruskie i Heniek zabrał mu teczkę, a niemiec rzucił km w pole łubinu( sniegu duzego wtedy nie było spadł dopiero później)i pobiegł w strone zabudowań Krepicy. Ten km później Heniek przyniósł do domu i stał za szafą a potem zawiózł go na milicje rowerem ale se strzelał po drodze pojedyńczo bo nigdzie nie mozna było znaleźć taśmy. Niemca dwa dni później ruskie aresztowały i doprowadziły do nasypu kolejowego i razstrzelały, dziadek go pogrzebał w plytkim grobie bez spodni bo mu ktos ukradł po smierci, odłamał też 1/2 niesmiertelnika i przybil na słupie telegraficznym przy nasypie kolejowym, lisy sie tam dobierały bo mogiła była płytka i dziadek chodził tam poprawiać ja. Niemiec lezy tam do dzisiaj.
 • #2 Stanisław Stanisław (2018-10-25 15:12:33)
  Skoro leży do dziś i jest przy nim pół nieśmiertelnika, może wypadało by zgłosić to np. do Czerwonego Krzyża lub najbliższej ambasady niemieckiej (wystarczy e-mail, telefon lub list opisujący co i jak). Nawet 73 lata po wojnie, potomkowie lub rodzina tragicznie zmarłego żołnierza, zasługują na to, aby poznać losy swojego bliskiego. Nie ważne, Niemiec, Rosjanin, Polak, każdy miał rodzinę, bliskich, którzy czekali i tęsknili, którzy być może do dziś, nie wiedzą co stało się z ich synem, bratem, mężem czy ojcem. Warto zgłosić, jeżeli oczywiście wiesz, gdzie mniej więcej jest pochowany ten żołnierz. Szacunek dla zmarłych jest miarą naszego człowieczeństwa.
 • #3 (odp. na #2) Maciej (2018-10-25 16:03:03)
  Też tak uważam. Zgłoś ten fakt do odpowiedniej instytucji. Będzie mi miło gdy za jakiś czas opowiesz co z tego wyszło.
 • #4 losot (2020-01-17 18:06:57)
  Zgłaszałem dwa razy do volksbund deutsche kriegsgräberfürsorge i do PCK, zero odzewu. Żyje jeszcze mój ojciec, który był przy ścinaniu słupów, w harcerstwie po wojnie używał plecaka tego Niemca. Teczka, a był to chyba raczej przybornik do rkm - przepadł, plecak miałem jeszcze w latach 70 ub. wieku ale mole zjadły lico z cielęcej skóry no i poszedł na śmietnik. Teraz myślę ze szkoda, żywy kawałek historii.
 • #5 ROPA Poznań (2020-01-17 22:16:07)
  W Poznaniu działa Stowarzyszenie Pomost. Pan Tomasz Czabański dokonuje ekshumacji niemieckich żołnierzy i w wydzielonej kwaterze na Cytadeli ich ponownie chowają, pozdrawiam.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Dalanówek

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...