OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Koniuchy

Ostatnia zmiana: 2019-06-04

<== | Galeria
Data: 2019-04-24
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2019-04-24

Galeria użytkownika

Bujając się po Koniuchach natrafiłem na taką oto ciekawostkę - krótki odcinek kolejki przemysłowej prowadzący od strony szosy (za plecami fotografującego), obok niewielkiego budynku z piłą cyrkulacyjną aż do widocznego w tle magazynu. Musiał tu być niegdyś niewielki tartak. Do przystanku jest stąd około kilometr w linii prostej, na północny-wschód, a gospodarstwo leży wzdłuż szosy łączącej Koniuchy z Zawalowem. Widok w kierunku północnym.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: ciekawostki; szlak (trasa)/pojedyncze tory.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 458
: 6

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Stanisław Stanisław (2019-04-24 21:26:22)
  Prawdziwa perełka !!!! Nie ukrywam, że takie zdjęcia (i będąca gdzieś w tle historia tego miejsca) są dla mnie niezwykle interesujące. A może Kolega sprawdził jaki jest rozstaw szyn tego toru (760 mm ??). Ciekawe czy na którejś z szyn dostrzegalna jest np. cecha hutnicza z rokiem produkcji, to też trochę by wyjaśniło, choćby przybliżoną datę powstania tej "bocznicy" - choć z tym akurat różnie może być, bo tor mógł być zbudowany z szyn staroużytecznych... Bardzo ciekawe zdjęcie.
 • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2019-04-24 22:28:57)
  Niestety, czas mi już dzisiaj nie pozwolił robić rozkminek w tym miejscu. Szkoda, że akurat nikogo nie zastałem w obejściu, to by się dwa słowa zamieniło. Nie wiem, czy tu jeszcze kiedyś trafię, bo to dość daleko od mojej bazy, a okolice mam już ogarniętą.
 • #3 andrzej2110 (2019-04-24 22:32:57)
  podobny tartak https://www.youtube.…
 • #4 (odp. na #2) Stanisław Stanisław (2019-04-24 22:49:00)
  Można dodać, że w 20-leciu międzywojennym, od ówczesnej linii normalnotorowej, biegła kolejka gospodarcza Koniuchy - Honiatycze, widoczna np. na mapie z 1936 r. http://maps.mapywig.… Po kolejce tej nie ma obecnie żadnych śladów, choć jej przebieg zarysowany jest w terenie (np. na mapie satelitarnej Google). Ciekawe czy ten mały tartak miał z nią połączenie, bo z opisu Kolegi wynika, że położony jest na południowy zachód od stacji, a tymczasem kolejka biegła na południowy - wschód. Jeżeli by tak było, to być może jest to jedyna "namacalna" pozostałość po kolejce gospodarczej Koniuchy - Honiatycze...
 • #5 octanq (2019-04-30 07:39:35)
  Wydaje mi się, że to piła oscylacyjna zasilana maszyną ?parową w budynku. Czyli wagonik z drewnem stawał pod piłą, a ona piłowała prawo-lewo, dociskana od góry ręcznie prasą śrubową. Ruch oscylacyjny był wymuszony pracą maszyny obrotowej stojącą w budynku z przeniesieniem napędu korbowodem z widocznej wystającej z budynku kantówki.

  Zauważcie, że tor po linii prostej celuje w budynek z tyłu. Obok komin, prawdopodobnie była tam suszarnia.
 • #6 (odp. na #5) Marek Potocki (2019-04-30 21:07:30)
  I jeszcze ten eternit a dachu…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Koniuchy

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...