OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łącza (planowana stacja zbiorcza)

Ostatnia zmiana: 2018-03-07

Opis ogólny
Stacja w Łączy miała pełnić funkcję stacji zbiorczej dla pociągów wywożących węgiel z Rybnickiego Okręgu Węglowego. Składy miały być tu łączone, podejmowane przez lokomotywy PKP i przez posterunek Kanał miały jechać dalej w Polskę.

Projekt budowy stacji opracowano w 1979 roku, w 1981 roku budowę przerwano z powodu kryzysu. Tory leżały ponoć jeszcze w latach 90.
(info: krzysiuup, 13.02.2018)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: nie ma, być może był
lokomotywownia: nie ma i nie było
semafory: nie ma, być może były
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Kotlarnia – KWK Makoszowy (KPK-LK 301)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łącza (śląskie) 1,14 km
Rudno (śląskie) 4,61 km
Łaskarzówka (śląskie) 4,97 km
Goszczyce (śląskie) 6,92 km
Rudziniec Gliwicki (śląskie) 7,13 km
Kanał (śląskie) 7,50 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Łącza (planowana stacja zbiorcza)

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...