OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Staniszcze Wielkie

Ostatnia zmiana: 2016-12-17

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Tor główny szlakowy nie ma zwrotnic, bo zostały wymontowane. Istnieje tor główny dodatkowy (mijankowy) oraz bocznica z żeberkiem ochronnym. Tory dodatkowe nie mają połączenia ze szlakowym. Semafory były, gdyż istnieją ich fundamenty. (info: Przemysław Więcek, 21-08-2010)

Opis budynków: Obecnie budynek mieszkalny z 1911 r. Zachowała się poczekalnia w stanie dobrym. (info: Krzysztof Urbaniec "SMall42")

Piętrowy budynek dworcowy z poddaszem mieścił część do obsługi kolei i część mieszkalną. W chwili obecnej wykorzystywany w całości na cele mieszkalne. Do budynku dworcowego przylega magazyn z rampą boczną kolejową i wozową. (info: Przemysław Więcek, 21-08-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne i/lub kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: IBNR:6420
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  48,458 Kłodnica – Kluczbork (175)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Fosowskie (opolskie) 2,26 km
Staniszcze Małe (opolskie) 4,30 km
Kolonowskie (opolskie) 4,30 km
Spórok (opolskie) 6,26 km
Błachów (śląskie) 7,76 km
Myślina Lubliniecka (opolskie) 8,00 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Staniszcze Wielkie

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...