OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Gniezno Winiary

Ostatnia zmiana: 2018-04-20

Opis ogólny
Opis ogólny:

Niegdyś stacja węzlowa, kierunki: Gniezno, Naklo nad Notecią, Slawa Wielkopolska, sąsiedztwo dużej dzielnicy przemyslowej (najwieksza, nieistniejąca już firma to "Polania",ok 6 tys. pracowników) i osiedli mieszkaniowych na Winiarach (ok 16tys. mieszkańców). Cztery bocznice. Obecnie sporadyczny ruch towarowy do Nakla i miejsce przeladunku węgla do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z bocznicy korzysta również sąsiadujący ze stacją Elewator Zbożowy. Plan zagospodarowania przestrzennego Miasta Gniezna przewiduje lokalizację na pólnoc od stacji nowych zakladów przemyslowych i osiedla budownictwa wielorodzinnego. Po przeciwnej stronie ulicy Paluckiej powstaje wielkie centrum handlowe z multipleksem. Bardzo zaniedbana okolica stacji ma więc szansę na rozwój z kolejową "perelką" po środku... (info: Maciej Sierszyński, 2005-03-15)

Linia z Gniezno-Winiary do Slawy wielopolskiej od 11.2007 jest czynna, uzywana w ruchu towarowym. (info: revolta, 2007-12-25)

Opis infrastruktury:

Tory manewrowe i postojowe w dobrym stanie, używane. Bocznice częściowo rozebrane. Używane bocznice do Elewatora i firmy skupującej złom. (info: Maciej Sierszyński, 2006-05-02)

Opis budynków:

Nastawnia zdewastowana. Budynek stacji częściowo wykorzystany na cele komercyjne. (info: Maciej Sierszyński, 2006-05-02)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne i kształtowe
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:7135
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  164,926 Oleśnica – Chojnice (281)  
  0,000 Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska (377)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gniezno (wielkopolskie) 3,30 km
Gniezno Wąskotorowe (wielkopolskie) 3,78 km
Ogród Wiktorii (wielkopolskie) 4,66 km
Jelonek (wielkopolskie) 6,10 km
Mnichówko (wielkopolskie) 7,51 km
Zdziechowa (wielkopolskie) 8,04 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Gniezno Winiary

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...