OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Strużka-Janiszowice

Ostatnia zmiana: 2018-06-03

Opis ogólny
Opis budynków: Wieża wodna stoi ok. 200 m na wschód od zlikwidowanej stacji kolejowej na linii Krosno Odrzańskie - Lubsko. Wieża wodna już nieczynna, zdewastowana, zamurowane okna, bez instalacji wodnej, w dolnej części magazyn słomy. Wieża stoi nieco wyżej od śladu po rozebranym torze kolejowym. Obok wieży, od strony dworca kolejowego znajdują się olbrzymie hałdy zmagazynowanego tłucznia spod torów kolejowych. Podobna wieża istnieje (w jeszcze gorszym stanie) w Lubniewicach, gdzie także nie ma torów a wieża jest magazynem tym razem siana. (info: Bolesław Wojtyniak, 2007-11-07)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  16,567 Stary Raduszec – Bad Muskau (365)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Bobrowice (lubuskie) 5,55 km
Przychów-Wełmice (lubuskie) 5,93 km
Dychów (lubuskie) 7,66 km
Tymienice (lubuskie) 9,19 km
Brzózka Krośnieńska (lubuskie) 9,48 km
Nowy Raduszec (lubuskie) 11,61 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Strużka-Janiszowice

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...