OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Jasień

Ostatnia zmiana: 2018-05-26

Opis ogólny
Opis budynków:

Budynek dworcowy przekształcony na mieszkania prywatne. Obie nastawnie i magazyn towarowy wyburzony. Na stacji stoi jeszcze opodal dworca wyglądający na opuszczony budynek gospodarczy i garaż. (info: wasiukibic 7-XI-2015)

Opis infrastruktury:

Wszystkie tory dodatkowe zostały rozebrane, resztki ich zostały tylko w nawierzchni przejazdu kolejowego łączącego peron wyspowy i ekspedycję towarową oraz na drodze dojazdowej do rampy i placu ładunkowego. Niegdyś na północny-zachód od stacji odgałęziała się bocznica do zakładów położonych przy ul. Przemysłowej: cegielni (która obecnie nie istnieje), "Techtransu" i "Zrembu". Obecnie po torowisku nie pozostał prawie żaden ślad. Pod torami stacyjnymi poprowadzony był tunel, pod którym poprowadzone było torowisko kolejki wąskotorowej należącej do cegielni, którym wagoniki dowoziły surowiec z kopalni położonej na północ od stacji do zakładu, położonego po południowej stronie stacji. Wąskotorówka od dawna już nie istnieje. W północno-zachodniej części stacji znajduję się jeszcze w chaszczach rampa załadunkowa. (info: wasiukibic 7-XI-2015)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:7172
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  167,163 Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)  
  123,370 Miłkowice – Jasień (282)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Lisice (lubuskie) 3,35 km
Budziechów (lubuskie) 4,86 km
Lipsk Żarski (lubuskie) 6,47 km
Lubsko Hynków (lubuskie) 6,85 km
Glinka Górna (lubuskie) 7,72 km
Lubsko (lubuskie) 7,76 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Jasień

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...