OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Görlitz Weinhübel

Ostatnia zmiana: 2017-06-24

Opis ogólny
Opis ogólny: Dawna stacja, obecnie przystanek osobowy położony na zachodnich krańcach osiedla Weinhubel, leżącego w południowej części Gorlitz. Osiedle stanowi mix budynków jednorodzinnych oraz przed- i powojennej zabudowy blokowej. Przystanek jest umiejscowiony w znacznym oddaleniu od większych siedzib ludzkich (aktualnie zamieszkane bloki) w dość nieciekawym otoczeniu (opuszczone i zdewastowane fabryki, magazyny, bloki mieszkalne). Pociągi kursują tu bardzo często jak na lokalne relacje (od godziny 4 do 23 w takcie godzinnym, w każdym kierunku, relacje z Żytawy do Gorlitz, niekiedy wydłużone do Chociebuża lub Białej Wody). Ruch obsługiwany szynobusami. (info: wasiukibic, 21-11-2009)

Opis infrastruktury: Dawniej była to mała stacja wyposażona w infrastrukturę do obsługi ruchu osobowego i towarowego. Obecnie czynny jest tylko jeden tor główny zasadniczy (po naprawie głównej), pozostałe są odcięte od sieci i częściowo rozebrane. Na pewno był jeden tor główny dodatkowy (zostały resztki), ładunkowy - przy dawnym placu (prawie kompletny, odcięty od sieci), ładunkowy - przy rampie (rozebrany, starotorze czytelne), boczny do magazynu (kompletny, odcięty od sieci ale totalnie zarośnięty drzewami), boczny do zakładu przy stacji(rozebrany poza odcinkiem na przejeździe kolejowym, starotorze zarośnięte drzewami), boczny do zakładu znajdującego się daleko na północ od stacji (rozebrany).

Dawniej były dwa perony jednokrawędziowe, ziemne; obecnie peron jest jeden, jednokrawędziowy ale już z nawierzchnią utwardzoną elementami prefabrykowanymi i asfaltem, wysokość przynajmniej 0,5 m. Znajduje się na nim nowoczesna wiata, automat z biletami, słupy oświetleniowe. Do stacji prowadzi brukowana droga dojazdowa. W obrębie Gorlitz Weinhubel znajdują się dwa wiadukty kolejowe: południowy - zbudowany ze stalowych przęseł oraz północny, łukowy, ceglano-kamienny. Stacja podzielona była niegdyś na dwa okręgi nastawcze - jeden sterowany z nastawni dysponującej z budynku dworca a drugi sterowany z północnej nastawni wykonawczej. Ciekawą konstrukcje posiada rampa ładunkowa sąsiadująca przez płot z peronem. Otóż nad rampą i placem składowym fabryki zbudowana jest estakada, na której umieszczone są szyny i suwnica i niegdyś towary z i do tego zakładu można było transportować z/do wagonów stojących przy rampie ponad ulicą, która oddziela stację od zakładu. Dzięki temu rampa była też częściowo zadaszona. Obecnie jest ona nieczynna ale zakład nadal funkcjonuje tylko przestał korzystać z transportu kolejowego.

(info: wasiukibic, 21-11-2009)

Opis budynków: Dworzec kolejowy (niegdyś łączący funkcje odprawy podróżnych, magazynową i sterowania ruchem kolejowym) jest zamknięty i trochę pomalowany przez grafficiarzy. Zabezpieczenie przed wandalami chroni przed dewastacją jego wnętrza. Jest to jednak obiekt o mało ciekawej architekturze. Około 100 m na północ od dworca stoi opuszczony i zdewastowany budynek kolejowy o bardziej interesującej bryle i materiale ścian niż jego południowy sąsiad. Być może jest do wcześniejszy budynek dworca, gdyż sądząc po architekturze można w nim wyróżnić część odprawy podróżnych, magazynową, socjalną dla pracowników (mieszkania na piętrze). Obiekt ten nie jest zabezpieczony przed wandalami. Całkowicie na północy stoi kompletnie zdewastowana nastawnia wykonawcza, zasypana śmieciami i wypatroszona z wyposażenia. (info: wasiukibic, 21-11-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: Republika Federalna Niemiec
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne i/lub kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Ręczyn – Görlitz (324/496)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Görlitz (Zhorjelc) (woj. Republika Federalna Niemiec) 2,16 km
Granica Państwa (Zgorzelec) (woj. dolnośląskie) 2,76 km
Deutsch Ossig (woj. Republika Federalna Niemiec) 3,40 km
Zgorzelec (woj. dolnośląskie) 3,85 km
Zgorzelec Miasto PODG (woj. dolnośląskie) 5,66 km
Zgorzelec Miasto (woj. dolnośląskie) 6,18 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Görlitz Weinhübel

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...