OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Kosowo Wielkopolskie

Ostatnia zmiana: 2021-01-05

Opis ogólny
Opis budynków:
Budynki są obrazem nędzy i rozpaczy. Nie są co prawda ruinami, ale rozszabrowane strasznie. Piwnica/schron zalane wodą. Jeden z budynków jest przeznaczony do rozbiórki.
Cały teren zakrzaczony i totalnie zapuszczony. Nie sądzę aby ktoś tam mieszkał.
(info: Krzysztof Szymkiewicz, 02-08-2014)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: otwarty zdewastowany niezabezpieczony, pozostawiony przez PKP Nieruchomości do dewastacji
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: przyległe do budynku
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana w 1979 r.
nastawnie, strażnice, posterunki: Zlikwidowana nastawnia dysponująca w przybudówce do budynku dworca
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1 (były 2)
Krawędzie peronowe: 1 (były 2)
kody: HAFAS:5101787
IBNR:7210
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  43,072 Jarocin – Kąkolewo (360)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Gola (woj. wielkopolskie) 5,39 km
Grodzisko (woj. wielkopolskie) 6,29 km
Łęka Wielka (woj. wielkopolskie) 6,86 km
Krzemieniewo (woj. wielkopolskie) 7,55 km
Pijanowice (woj. wielkopolskie) 8,11 km
Sikorzyn (woj. wielkopolskie) 8,58 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Tt (2019-12-17 14:06:28)
  Szkoda solidny budynek cegła super tyle lat budynek pusty A cegła lepsza niż Nowa . Parę lat temu myślę że jeszcze 2016 na poddaszu mieszkał jakiś pan jak się nie mylę i babcia jakąś chociaż na pierwszy rzut oka budynek już dawno wyglądał na opuszczony. Fajna lokalizacja na klub nocny ????
 • #2 ACdVL (2019-12-17 16:06:02)
  Na klub nocny? Tutaj raczej powinno być inne - mądre - przeznaczenie dworca, jeśli nie kolejowe. Znając jednak życie, zostanie zapewne raczej rozebrany.
 • #3 banowy (2020-01-05 16:46:06)
  Byłem tam latem 2011 roku. Budynek dworca był całkowicie opuszczony, choć w stanie dobrym (zwłaszcza dach). Niestety piwnice , w tym dawne pomieszczenie naprężaczy - były zalane wodą. Stan wnętza dobre oddaje galeria szczegółowa. Do dobrego zachowania opuszczonej stacji przyczynia się chyba kompletne odludzie. Na siedlisko dla kogoś, komu przeszkadzają sąsiedzi - miejscówka wręcz idealna - tylko co na to PKP-N?
 • #4 wasiukibic (2020-01-05 22:40:13)
  Agnieszko, nie ma potrzeby pisać kilku komentarzy na ten sam temat. Najlepiej byłoby się skontaktować z kolegami Tomaszem lub Maciejem, którzy byli tam osobiście i możliwe, że mają zdjęcia, o które Ci chodzi.
 • #5 Łukasz Kiąca (2020-01-06 10:09:04)
  W przypadku chęci zamieszkania w budynku stacyjnym należy przygotować się na ostrą przeprawę z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA. Nie bez powodu wiele budynków i obiektów kolejowych stoi pustych. Po 1. PKP proponuje wysokie stawki czynszu na wejściu i jest niechętne do ich opuszczania (zwłaszcza przy umowach krótkoterminowych). Po 2. Jeśli chciałabyś kupić ten obiekt na własność, to zapomnij. Budynek stoi zbyt blisko torów i choć od dawna nie pełni swoich funkcji (i nic nie zapowiada by miało to jeszcze kiedyś nastąpić, nawet w przypadku rewitalizacji linii) to traktowany jest jako obiekt związany z prowadzeniem ruchu pociągów i nie może zostać sprzedany. Tak, że w grę wchodzi tylko wynajem. Po 3. PKP na pewno nie wynajmie dołu budynku, gdyż tam są (były) pomieszczenia służbowe z urządzeniami do sterowania ruchem. Powody takie jak w pkt. 2. Po 4. W przypadku rewitalizacji linii i przywrócenia ruchu pasażerskiego PKP Nieruchomości mogą zastrzec sobie, iż w obowiązku najemcy budunku będzie konieczność otwierania/zamykania poczekalni w tym pokrywanie kosztów ogrzewania.

  Tyle w temacie. Informacje i opinie uzyskałem od kolegi, który 17 lat pracował w Oddziałach Gospodarowania Nieruchomościami w Głogowie i Legnicy.
  Jeżeli mimo wszystko dalej jest Pani zainteresowana tym budynkiem, to należy skontaktować się z oddziałem Nieruchomości PKP właściwym względem lokalizacji obiektu (w tym wypadku Poznań):
  Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu
  Al. Niepodległości 8, 61-875 Poznań

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Kosowo Wielkopolskie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...